Anasayfa / Genel / Titan’ın, Satürn’den Varsayım Edilenden 100 Kat Daha Hızlı Uzaklaştığı Tespit Edildi

Titan’ın, Satürn’den Varsayım Edilenden 100 Kat Daha Hızlı Uzaklaştığı Tespit Edildi

Satürn uydusu Titan, yaşamın gelişmesi açısından yerinde bir ortama sahip olabileceği düşünüldüğünden bilim insanlarının odağında bulunuyor. Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür ’den dahi büyük bir gök cismi olan uydu, kalın bir atmosfere sahip durumda olmasının yanına metan ve etan gibi akıcı hidrokarbonlardan oluşan nehir ve denizlere ev sahipliği yapıyor. 

Titan ’ın dere ve denizlerinin aşağıda kalın bir su buzu tabakası bulunuyor. Bilim insanları, bu buz tabakasının aşağıda yaşamı barındırabilecek bir su okyanusu var olabileceğini düşünüyorlar. bu nedenle bilim insanları, uzun bir süredir Titan üstünde çalışmaya devam ediyorlar. 

Satürn Titan

Titan hakkında yapılan çalışmaların biri de,Titan ’ın Satürn etrafındaki yörüngesinin belirlenmesidir. Bilim insanları, onlarca yıl süren ölçüm ve hesaplamalar sonucunda Titan ’ın Satürn etrafındaki yörüngesinin büyümeye devam ettiğini belirlediler. 

8 Haziran ’da Nature Astronomy dergisinde yayınlanan makalede bilim insanları, Titan ’ın daha önce bilinenden 100 kat daha seri bir şekilde Satürn ’den uzaklaştığını açıkladılar. Yapılan çalışmaya tarafından oluştuğunda Satürn ’e epeyce yakın olan Titan, 4.5 milyar sene içinde gezegenden 1.2 milyon kilometre uzaklaştı. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin takriben 3 katına tekabül ediyor.

Titan ’ın Satürn ’den uzaklaşmasını bilmek için Ay ve Dünya arasındaki ilişkiye bakılabilir

Satürn Titan

Uyduların yörüngesindeki değişikliği daha anlamak için Dünya ’nın uydusu Ay ’a bakabiliriz. Ay, Dünya ’ya güçsüz bir çekim gücü uyguluyor. gerçi Ay ’ın bu cılız çekim gücü, Dünya ’daki gelgitleri oluşturan kuvvettir. 

Ay ’ın çekim gücü gelgitleri oluşturmakla beraber sürtünme, bu enerjinin bir kısmının ısıya dönüştürüyor ve Dünya ’nın kütle çekim alanının bozulmasına niçin oluyor. Bu koşul da Ay ’ın Dünya ’dan bir tedarik uzaklaşmasına niçin oluyor. Bu süreç, Ay ’ın hareket enerjisi kazanarak yılda yaklaşık 3.8cm Dünya ’dan uzaklaşmasına niçin oluyor.

Titan da tıpkı Ay ’ın yaşadığına benzer bir işlem yaşayarak Satürn ’den uzaklaşıyor

Satürn Titan

Titan da tıpatıp Ay ’ın Dünya ’ya uyguladığına benzer bir çekim kuvvetini Satürn ’e uyguluyor. Fakat Satürn ’ün sürtme süreçleri gezegenin gaz halindeki bileşimi sebebiyle Dünya ’dan çelimsiz. Buradan yola çıkan daha önceki teoriler, Titan ’ın Satürn ’den yılda 0.1cm uzaklaştığını öne sürüyordu. Ama yeni çalışmanın sonuçları Titan ’ın Satürn ’den sanılandan çok daha seri uzaklaştığını gösteriyor. 

Titan ’ın yörüngesi hakkında alıştırma yapan bilim insanları, Titan ’ın geçtiğimiz 10 yıldaki yörüngesini ölçmek için yeni bir teknik kullandılar. Astrometri adı bahşedilen teknik, Cassini uzay aracı tarafından çekilen görüntülerde Titan ’ın arka planındaki yıldızlara kadar konumunun belli ölçümlerini üretti. Radyometri ismi verilen bir öteki yöntem ise Titan ’ın kütle çekiminden etkilenen Cassini ’nin hızını ölçtü. 

Çalışmaya katılan araştırmacılardan Valéry Lainey, astrometri ve radyometri yöntemlerinin kullanımı bir uçtan bir uca elde eden başarıyı “Adamakıllı bağımsız iki veri seti ve iki ayrı inceleme yöntemi kullanarak iyice düzenli sonuçlar elde ettik” biçiminde özetledi.

Satürn Titan

Çalışmanın sonuçları, Titan ’ın Satürn ’den uzaklaşmasının daha önceki teorilerden fazla daha çabuk olduğunu öngören Jim Fuller ’in 2016 yılında ortaya attığı teoriyle uyumlu. Fuller ’in teorisi salıncakta sallanırken bacaklarınızı içten zamanda sallamakla salıncağın daha yükseğe çıkmasını sağlamasına aynı şekilde Titan ’ın Satürn ’e kuvvetli bir şekilde salınan açıklanmış bir frekansla yerçekimsel olarak sıkıştırmasının beklendiğini öne sürüyordu. 

Titan ’ın uyguladığı bu gelgit zorlaması sürecine rezonans kilitlemesi deniyor. Fuller, Satürn ’ün salınımının yüksek genliğinin fazla pozitif enerji yaydığını ve bu durumun Titan ’ın daha önce düşünülenden fazla daha seri bir şekilde Satürn ’den uzaklaşmasına niçin olduğunu düşünüyordu. 

Yapılan yeni çalışmada elde edilen sonuçlar Jim Fuller ’ın Titan hakkındaki teorisinin doğru olduğunu gösteriyor. Yapılan yeni çalışmanın hesaplamalarına göre Titan her yıl yaklaşık 11 santimetre Satürn ’den uzaklaşmaya devam ediyor. 

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir