Anasayfa / Genel / TikTok, AB ’nin Nefret Söylemi Karşıtı Etik Kurallar Sözleşmesine İmza Attı

TikTok, AB ’nin Nefret Söylemi Karşıtı Etik Kurallar Sözleşmesine İmza Attı

Gittikçe daha da gelişen sosyal ağ platformu TikTok, Avrupa Birliği ’nin yeni etik kurallarını kabul ettiğini açıkladı. Avrupa Birliği bu etik kurallarla ırkçılığın, nefret edilen şey söylemlerinin ve yalan yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmayı amaçlıyor.

TikTok ’un Avrupa hükûmetleriyle ilişkilerini yürüten yöneticisi Theo Bertram, yaptığı açıklamalarda “Kendi üzerimize düşeni yapmak adına ahlak kurallar sözleşmesini imzaladığımız için gururluyuz” ifadesini kullandı. 

Etik kurallar sözleşmesi 2016 ’da oluşturulmuştu:

tiktok

Facebook, Twitter ve Google 2016 yılında firmaların şipşak uygulamaya aldıkları yeni etik kuralların oluşturulmasına tezgâhtar olmuştu. Platformlarda dehşet söylemleri ve diğer yasa dışı içerikler, bu anlaşma kapsamında hemen belirleniyor ve kaldırılıyor. 

Teknoloji devleri, bu cins önlemler almayı ve etik kurallar sözleşmesinin başarısını, Brüksel ’in ilk elden kontrolünü alıkoymak açısından epeyce önemli görüyor. Avrupa Birliği yönetimi; dehşet söylemi ve ayrımcılıkla uğraş konusunda epeyce sıkı tavırlar sergiliyor.

TikTok, 15 saniye ile 60 saniye aralarında değişen uzunluklara sahip videolar paylaşmayı sağlayan bir platform olarak biliniyor. Platformda yardımsever ‘nasıl yapılır içerikleri’ gibi içerikler de yer alsa da çoğunlukla ilginç meydan okumalar görüyoruz. 

Sosyal medyanın iç denetimi artıyor:

tiktok

2016 yılından önce sosyal medyada yasa dışı, korku söylemi ya da ırkçılık içeren bir paylaşımın birincil 24 saatte kaldırılması oranı %40’tı. 2016 ardından bu rakam %90 ’a ulaştı. Ayrıca belirlenen içeriklerin başarılı şekilde engellenmesi oranı da %71 ’e çıkmıştı. 

Brüksel ’deki teknoloji lobisi EDiMA ’dan Siada El Ramly, “Bugünkü açıklama bir kere daha internet firmalarının sorumluluklarını ciddiye aldıklarını ve kendi rollerini oynamaya hazırlanmış olduklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

AB Adalet Komisyonu üyesi Didier Reynders, bu ahlak kurallar sözleşmesinin ayrım yaratacağını söylüyor. Avrupa Birliği, kendi yoklama sürecini ele almadan önce firmalara sorunları çözmeleri için yönlendirmelerde bulunmuştu. Sürecin sonucuysa internetin geleceğini belirleyebilir.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir