Anasayfa / Genel / Ticari Araç Sürücüleri İçin Zorunlu Psikoteknik Raporun Süresi Doluyor: Cezası 1.083 TL

Ticari Araç Sürücüleri İçin Zorunlu Psikoteknik Raporun Süresi Doluyor: Cezası 1.083 TL

Geçtiğimiz yılın kasım ayında yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birlikte 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ticari vasıta sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması zorunlu ayla getirilmişti. sonra bilinen ilave süre ile 26 Haziran ’a uzatılan Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu zorunluluğu, yalnızca bir hafta sonra resmen yürürlüğe girecek.

Aktarılan bilgilere göre Türkiye ’de 2,2 milyon ticari araç sürücüsü bulunuyor. Bugüne değin 1,4 milyon birey psikoteknik teste girip rapor edinmek için kullanım yaptı, fakat söz konusu rapor için başvuruda bulunmayan hala 800 bin birey var.

Psikoteknik test için başvuruda bulunmayan 800 bin ticari vasıta sürücüsü bulunuyor

psikoteknik rapor

Türkiye ’nin dört bir yanındaki psikoteknik raporu denetimlerinin 26 Haziran ’da başlaması planlanıyor. Bu kapsamda Psikoteknik Muayene ve Değer Biçme Raporu bulunmayan sürücülere 1.083 TL para cezası uygulanacak. 

Psikologlar eşliğinde 60 ila 90 dakikalık bir süre aralarında gerçekleşen psikoteknik deneme zarfında ticari vasıta sürücüleri; trafikte us ve sürat kontrolü, dikkat, muhakeme, koordinasyon, seçici uyarı, sürat mesafe varsayım ve çevresel görsel gösterme dahil 12 farklı teste ast tutuluyor. 

Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu bulunmayan sürücülere 1.083 TL para cezası uygulanacak

Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu

Psikoteknik Muayene ve Değer Biçme Raporu ’nu almaya hak kazanamayanlar, ticari araç kullanamıyorlar fakat sürücülere 90 günlük sürenin arkasında bitmiş psikoteknik teste girme hakkı tanınıyor. Zorunlu ülkü getirilen bu doküman için her sürücüden istenen ödenti ise 170 TL.

Konuya ilişkin Yeni Şafak ’a konuşan “Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, ”E-rapor sisteminde 1.4 milyon rapor için antre yapıldığı görülüyor. Yapılan testler sonrası bu raporlardan 74 bin 600’ü ise olumsuz sonuçlanmış durumda” dedi. Merkezlerde toplam bin 284 test cihazı bulunduğunu ve 1128 psikolog çalıştığını söyleyen Kutlu, jurnal rapor kapasitesinin 20 bin olduğunu ifade etti.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir