Anasayfa / Genel / Tesla’nın İnternet Sitesini Birebir Taklit Eden Çinli Elektrikli Araba Üreticisi

Tesla’nın İnternet Sitesini Birebir Taklit Eden Çinli Elektrikli Araba Üreticisi

İmitasyon ya da taklit konusu, oldukça münakaşacı bir noktada duruyor. Özellikle iş; şirketlere ve fikri mülkiyetlere geldiğinde taklit konusu fazla daha sorunlu bir hâl alabiliyor. Bu haberimizin konusu da ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla ’nın internet sitesinin bir rakibi göre taklit edilmesi.

Çinli elektronik araba üreticisi Xpeng, taklit konusunda kendisine en üstteki seviyeleri örnek almış gibi gözüküyor. Şirketin internet sitesinin Tesla ’nın internet sitesiyle az daha birebir aynı olduğu geçtiğimiz ay Electrek tarafından ortaya çıkarılmıştı. Sitede bulunan otomobil görselinden butonlara ve hatta yazı tipine dek her şey, Tesla ’nın internet sitesiyle birebir aynıydı.

Xpeng, tasarımını değiştirdi:

xpeng internet sitesi eski tasarımı

~Xpeng’in internet sitesi

Xpeng, bugün itibarıyla internet sitesinin tasarımında bazı değişikliklere gitti. Xpeng ’in internet sitesinin yeni tasarımı, eskisine kadar daha eksik taklit gibi duruyor. Bir önceki tasarımda şirketin P7 adını verdiği modelinin tasarımı deha Tesla ’nın Model S aracının tasarımına bir hayli benziyordu.

Bu olay, iki şirketin ilk kez karşısında karşıya gelişi de yok. Tesla ’nın hâlihazırda Xpeng ’e karşı açtığı iki dava bulunuyor. Kaliforniya merkezli araba üreticisi, Çinli şirketin, Tesla ’nın Autopilot sistemine ait kaynak kodları çaldığı iddia ediliyor. Xpeng ’in elinde de Tesla ’nın Autopilot ’u gibi Xpilot adını verdiği bir sistem bulunuyor.

tesla internet sitesi tasarımı

~Tesla’nın internet sitesi

Tesla, Guangzhi Cao adlı eski bir çalışanının bu bilgileri çaldığını ve Çinli şirkette çalışmaya başladıktan sonradan Xpeng ’e sattığını iddia ediyor. Cao ise Tesla kadar kendisine yöneltilen bu suçlamaları reddediyor. Tesla’nın internet sitesine buradan, Xpeng’in internet sitesineyse buradan ulaşabilirsiniz. Peki, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Xpeng ’in internet sitesinin eski tasarımı sizce de fazla mı benzerlikler içeriyor?

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir