Anasayfa / Genel / Tesla Roadster, SpaceX Motoruyla Baş Döndürücü Bir Hızlanmaya Kavuşabilir

Tesla Roadster, SpaceX Motoruyla Baş Döndürücü Bir Hızlanmaya Kavuşabilir

Tesla ’nın yeni cins otomobili Roadster‘in doğrusu fazla süratli 0-100’ü göreceği bilgisi bilinmiyor değildi. Otomobilin baz modelinin 0’dan 100’e 1,9 saniyede çıktığı biliniyordu. bununla birlikte, aracın arkadaki tarafındaki plakanın arkasına gizlenecek SpaceX’in soğuk gaz motorunun eklenmesiyle Roadster’in saatte 60 mile baş döndürücü bir şekilde 1,1 saniyede çıkabileceği öne sürülüyor. 

YouTube kanalı ‘Engineering Explained‘, Isaac Newton’ın temel fizik ilkelerini kullanarak Roadster’in dünyanın en seri otomobillerinden biri olup olamayacağına karar vermeye çalıştı. Tesla CEO’su Elon Musk göre verilen bilgileri kullanan kanalın sunucusu Jason Fenske’nin söylediğine kadar otomobil az kalsın 2.000 kg ve üzerindeki motorla takriben 1,44 G hızlanmaya ulaşabiliyor.

SpaceX motoruyla 2,5 G’lik bir hızlanma yakalanabilir

Roadster

Eğer araca opsiyonel bir SpaceX Package aracılığıyla soğuk gaz motorları takılırsa bu durumda aracın 2,5 G‘lik bir hızlanmaya sahip olabileceği hesaplanıyor. Bu, Elon Musk’ın tahminine de yakın. Hızın, ivme ile zamanın çarpımına eşit olduğu fizik yasasını uyguladığımızda, Tesla’nın yeni nesil Roadster arabulucu opsiyonel motorlarla birlikte saatte 60 dingil hıza 1,1 saniyede çıkabiliyor. 

Eğer Tesla, Roadster’ı bu şekilde hızlandırmayı başarabilirse, dünyada en çabuk hızlanan hızlı üretimi yapılan araç olacak. acilen saatte 60 mile en kısa sürede meydana çıkan araçlar Ultima Evolution Coupé ve Dodge Challenger SRT Demon. Her iki vasıta da saatte 60 eksen hıza 2,3 saniyede çıkıyor. Roadster bu hızlanmaya ulaşması durumunda Japon süper otomobili Aspark Owl’u da geçecek. Aspark Owl’un saatte 60 eksen hıza 1,7 saniyede çıktığı bahis ediliyor.

Tesla Roadster

Saatte 60 mil hıza 1,1 saniyede çıkmak daha önce görünmeyen bir galibiyet olacak. Elon Musk’ın dünyanın en seri otomobilini istiyor olduğu da bir sır değil. Musk daha önce yaptığı bir açıklamada, Roadster’le birlikte diğer araçlara haksızlık anlamına gelecek şeyler yapacaklarını söylemişti. Musk, Roadster’in yeni cins benzinli spor otomobillere kıyasla ‘ezici şekilde iyi‘ olacağını ileri sürmüştü.

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir