Anasayfa / Genel / Telefonlardaki SAR Değeri Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Telefonlardaki SAR Değeri Nedir? Nasıl Öğrenilir?

GSM hattı ile kullanılabilen tüm mobil cihazlar çevrelerine belirli bir oranda radyasyon yayarlar. Radyo frekans yoluyla çalışan mobil cihazların yaydıkları radyasyon oranı teknoloji ile beraber artmaktadır. Lakin her mobil aygıt farklı bir oranda radyoaktif madde yayar ve bu oran SAR değeri ile gösterilir.

SAR değeri, artık bir zeki telefonun kamerası, RAM değeri değin dikkat edilmesi bir orandır. Çünkü yaklaşık olarak her an yanımızda olan akıllı telefonlarımızın bize ne değin hasar verdiğini bilmemiz gerekiyor. SAR değeri öbür ülkeler göre, bambaşka oranlarda belirlenebiliyor. Sizin için SAR değeri nedir, ideal oran nedir ve nasıl öğrenilir sorularını yanıtladık.

SAR değeri nedir?

sar değeri

SAR olarak kısaltılan Specific Absorption Rate yani özgül soğurma oranı, radyo frekanslarla çalışan mobil cihazların kullanıcıyı maruz bıraktığı radyasyonun kullanıcı göre emilme oranını ifade eder. Telefon ile konuşurken ya da telefon cebinizde, çantanızdayken maruz kaldığınız radyasyon oranı değişiklik gösterecektir.

Kullanıcıya açıklanan SAR değeri, mobil cihazın maksimum güçte çalışırken yaydığı radyasyon oranını belirtir. Birçok vakit mobil cihazlar azami güçte çalışmazlar. Baz istasyonu ile telefon arasındaki mesafe ne dek uzak olursa telefon böylece yoğun bir güç ile çalışacak ve yaydığı radyasyon oranı da bir pek artacaktır.

SAR değeri nasıl ölçülür?

sar değeri

Mobil cihazların yaydığı radyasyon oranını bildiren SAR değerini kendi imkanlarınızla ölçemezsiniz. Bu konuda dünya çapında güvenilir bazı kuruluşlar var. Onlar kadar sunulan SAR değerleri tüm dünya kadar kabul ediliyor. 

SAR değeri ölçen kuruluşlardan biri Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Federal İletişim Komisyonu özetle FCC, bir diğeri Kanada Hükümeti Sanayi Kuruluşu, bir diğeri ise Avrupa Birliği Konseyi ’dir. Bütün kuruluşlar aynı bir yöntem ile SAR değerini belirliyorlar. 

İnsan başı ve vücudunun emilim seviyesi ile aynı emilim seviyesinde ve içinde insandaki ile aynı sıvılar bulunan bir model uzun vakit telefon kadar yayılan radyasyona maruz bırakılır. Bu modelin içinde bulunan ızgara sözde nesne, modelin maruz kaldığı radyasyon oranını ölçer. Elde edilen veriler bu model göre emilen en yüksek SAR değerini gösterir.

Akıllı telefonlarda ideal SAR değeri kaç olmalıdır?

sar değeri

Bu konuda iki farklı oran üzerinden değerleme yapılıyor. Amerika Birleşmiş Devletleri Hükümeti Federal İletişim Komisyonu ’na kadar ideal SAR değeri 1.60 W/kg olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği Konseyi ise bu oranı 2.0 W/kg olarak belirlemiştir. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; FCC SAR değerini 1 gram insan dokusunun emdiği radyasyon olarak ölçerken, Avrupa Birliği Konseyi SAR değerini 10 gram insan dokusunun emdiği radyasyon düzeyi olarak ölçer. gerçi hiçbir telefon bu oranlardan yüksek olarak kullanıcıya sunulamaz.

Unutulmaması gereken bir başka nokta da, bu SAR değerlerinin telefonun maksimum güçte çalışırken yaydığı radyasyon düzeyi olduğudur. Yani, zeki telefonunuz yüksek bir SAR değerine de sahip olsa, daima o oranda radyasyon yaymıyor. Elbette, bu şart riski azaltmıyor.

Telefonun SAR değeri nasıl öğrenilir?

Adım #1: Buradan GSMArena internet sayfasını açın. Adım #2: Arama kutusuna SAR değerini öğrenmek istediğiniz telefonun marka ve modelini yazarak aratın. Adım #3: Telefonun özellikler sayfası açılacak.  Adım #4: Özellikler tablosunda MISC bölümünü bulun. Adım #5: SAR ve SAR EU satırlarını göreceksiniz. Adım #6: Telefonun FCC ve AB göre belirlenmiş SAR değerlerini göreceksiniz.

sar değeri

SAR satırı Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Federal İletişim Komisyonu kadar belirlenmiş SAR değerini, SAR EU ise Avrupa Birliği Konseyi göre belirli SAR değerini gösteriyor. Head, cihazın baş bölgenize yaydığı radyasyon oranını gösterirken body ise cihazın vücudunuza yaydığı radyasyon oranını gösteriyor.

Telefonunuzun ayarlar bölümünden, telefonun kutusundan meydana çıkan yararlanma kılavuzundan ya da arama bölümünden *#07# numarasını tuşlayarak da cihazın SAR değerini öğrenebilirsiniz. Eğer daha detaylı bir rapor görmek ve bambaşka telefon marka ve modellerinin SAR değerini bakmak istiyorsanız FCC devlete ait internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek SAR değeri 24 saatteki ast etkileri:

sar değeri

Yürek pili kullanan şahısların pillerinde işlev bozuklukları Bağışıklık sisteminde yaşanacak bozukluklar Baş ağrısı ve kendini başı dönen kestirme Kan hücrelerinde görülecek bozulmalar İşitme duyusunda geçici ve kalıcı bozukluklar Gebe kadınlarda çoğalan düşük yapma riski Kulaklarda sıcaklık şehvetli ve ayrı oranlarda çınlama Çoğalma aşamasında embriyonun hasar görmesi Kişide uyarı dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu aralıksız dermansızlık hissi ve sonsuz gerginlik hali Hafızada zayıflama ve büyüyen beyin tümörü riski Kalp rahatsızlıkları riskinde çoğalma Görme duyusunda bozukluk ve daralan görüş açısı

Bu rahatsızlıklar özellikle uzun süre telefonda konuşan kişilerde sıkça görülüyor. Telefonunuzun SAR değeri Amerika Birleşmiş Devletleri Hükümeti Federal İletişim Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi göre belirlenmiş tavan oranın üstünde ise ilk 24 saatte bile bu rahatsızlıklar başlayabiliyor. Uzun süreli maruz kalma durumunda ise etkiler daha da artıyor.

Yüksek SAR değeri uzun vadede ast etkileri:

sar değeri

Kan – beyin bariyerinde yoğun zedelenme Öbür evrelerde deri kanseri Öbür evrelerde lenfoma olarak adlandırılan beyaz kan hücresi kanseri Sperm sayısında güvenli olmayan oranda azalma Genetik yapıda tehlikeli oranda deformasyon Kronik yüksek tansiyon

Bahsedilen rahatsızlıklar 10 sene gibi uzun vadeli süreler boyunca yüksek SAR değerine maruz kalan kişilerde sıkça görülüyor. Fakat günümüzde bu süreyi daha eksik olarak değerlendirebiliriz. Çünkü gelişen telefon kullanımı sebebiyle yalnızca kendi telefonunuzun yok, yakınınızda bulunan telefonların da yaydığı radyasyona belirli oranda ve devamlı maruz kalıyorsunuz.

Telefondan yayılan radyasyondan korunma yolları:

sar değeri

Bu konuda birincil ve en çok uyarı edilmesi gereken nokta telefon kullanımını kısıtlamak. Bilhassa çocukların telefon kullanımı mutlaka kısıtlanmalı. Çünkü açıklanan SAR değerleri ve etkileri yetişkinleri kapsıyor. Yayılan radyasyon oranlarının çocuklar üzerinde iyice ne etkisi olduğu bilinmiyor fakat maruz kalan bir yetişkinden çok daha artı etkilenecekleri düşünülüyor.

Dişlerde yer alan metal dolgular, geçirgen maddeden yapılmış olan gözlükler, küpeler, vücudun bambaşka noktalarında bulunan piercing’ler yayılan radyasyonun emilimini arttırabilirler. Bu aksesuarları kullanmıyor olsanız bile riski azaltmak için telefonla konuşurken hoparlöre alın veya bir kulaklık kullanın. Şu an için Bluetooth kulakların oluşturduğu bir risk tespit edilmiş değil.

sar değeri

Telefonların kullanıcılarına yaydığı radyasyon oranını düşürdüğü söylenen bir takım telefon kılıfları satılıyor. Bu konuda ispatlanmış bir belirti az önce yok. Öteki önemli bir korunma yöntemi ise kullanmadığınız zamanlarda telefonlardan uzakta durmak. Özellikle gece uyurken telefonunuzu mutlaka uzaktan bir noktaya koymalısınız, en azından uyku süreniz baştan başa bu etkiden uzakta kalabilirsiniz.

Sizin için SAR değeri nedir, nasıl ölçülür, etkileri nelerdir gibi soruları yanıtladık. Ayrılmaz bir parçamız olan telefonlarımızdan en azından kullanmadığımız zamanlarda biraz uzak durmak ve telefonla konuşurken kulaklık göstermek hepimizin sağlığı için yapılacak en iyi hareketler olacaktır. 

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir