Anasayfa / Genel / Teknoloji Bakanı: Koronavirüs İlacı İçin Havyan Deneyleri Başlıyor

Teknoloji Bakanı: Koronavirüs İlacı İçin Havyan Deneyleri Başlıyor

Ülkemizde etkisini artıran koronavirüs salgınına aleyhinde aşı ve ilaç çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu bünyesinde Ankara Üniversitesi’nde yürütülen araştırma çalışmalarını uygun inceledi.

Bakan Varank, Türkiye’nin ilk disiplinler arası biyoteknoloji lisansüstü eğitim enstitüsü olan ve afiyet ile tarımsal biyoteknoloji alanlarında incelemeler yapan Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü’nü ziyaret etti. Yapılan açıklamada GRFT (griffithsin) adlı molekülün koronavirüsün etkisini durdurucu ya da azaltıcı yönünün araştırıldığı çalışmalarda hayvan deneylerinin bugün itibarıyla başlayacağı belirtildi.

bakan varank, koronavirüs ilacı

GRFT molekülüyle ilgili hayvan deneyleri bugün itibarıyla enstitü bünyesindeki biyogüvenlikli laboratuvarda yapılacak. Araştırma kapsamında yapılacak hayvan deneylerinin işe yarayıp yaramayacağı önümüzdeki bir ay içinde kesin olacak. şimdi GRFT molekülüyle geliştirilecek ilaca yönelik araştırmalar için klinik egzersiz aşamalarına geçmeden önceki temel incelemeler yapılıyor.

Projeyi yürüten Prof. Aykut Özkul, yaptıkları ön çalışmalarla takriben 2 haftalık bir süre dahilinde koronavirüsün organ tutulumu, yayılımı ve virüsle ilgili tespitlerin gerçekleşebileceğini belirtti. Eğer işler planlandığı şekilde devam ederse önümüzdeki bir ay içinde ön veriler gücenmiş olacak.

Koronavirüse karşı koruyucu bir mahsul geliştirilecek

koronavirüs ilacı

GRFT’nin doğal bir molekül olduğunu kaydeden Özkul, “GRFT’nin şimdiye kadar çoğu ayrı virüse karşısında enfeksiyonu durdurucu etkisinin var olduğu saptama edilmiş. Dolayısıyla birincil planda bizim bu süreçteki en büyük kazanımımız, jurnal hayatta kullanılabilecek durdurucu, koruyucu, önleyici mahsul geliştirmek olacaktır. Ekibimizdeki moleküler biyologlar da molekülün yapısında birtakım şartların değişmesi yerine getirmek suretiyle GRFT’nin hücre içine girmesini sağlamaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

COVID-19 Türkiye Platformu göre yürütülen 17 aşı ve ilaç geliştirme projesinden biri olan çalışmada, GRFT adı verilen molekülün, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsünün enfeksiyon etkisini durdurucu ya da azaltıcı yönü araştırılıyor. Ekip, ilacın başarılı olduğu takdirde molekülün tedavi edici yanlarını da araştıracak.

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir