Anasayfa / Genel / Tarihteki En Başarısız Apple Ürünleri

Tarihteki En Başarısız Apple Ürünleri

Apple, kurulduğu günden bu güne başarısıyla ve yaratıcılığıyla dünyanın en büyük bilgisayar, teknoloji ve yazılım firmalarından biri konumuna geldi. iMac, iPod, iPhone, iPad, iTunes, iOS… Bütün bunlar o kadar fazla insan göre benimsendi ve tüketildi ama “i” kelimesini kimsesiz duyduğunuz zaman ilk aklınıza gelen şey başlıca Apple olmaya başladı.

Bunca başarıya karşın her şirket gibi Apple da tarihinde değişik başarısızlıklar ve gerileme dönemleri yaşadı. Bu süreçlerden geçerken kimi ürünleriyle kullanıcılar ve teknoloji eleştirmenleri kadar oldukça sert eleştirilere maruz kaldı. Kimi ürünleri satılmamış ya da satılan ürünler aşırı başarısız oldu. Tarihe kısa bir manzara atarak en başarısız Apple ürünleri listesini sizin için derledik.

Apple Quicktake 200 dijital kamera (1994):

Apple için Quicktake 200, içinde bulundukları gerileme döneminden kurtulmak namına ilk dijital kameralardan biri olmasıyla ön plana çıkan bir hamleydi gerçekten. Aracısız bilgisayara bağlanabilen bir kamera şuan kolay gözükse de 1994 ’te bu çoğu kişi için hayalden öte değildi. 

Apple Quicktake 200 ’ün en kayda değer sorunlarından biri fiyatıydı. Apple 749 dolarlık fiyatın sebebini teknolojinin birincil olmasına bağlamıştı. Ama tek sorun bu değildi elbet. Kameranın çok kötü bir çözünürlüğü ve sadece 8 fotoğraflık fazla düşük bir hafızası vardı. Odaklama ve önizleme özelliklerinden de yoksundu. En büyük sorun ise kameranın sadece Apple bilgisayar serisi Mac ile düzenli olmasıydı.

Apple Newton (1993):

APPLE NEWTON

Şirket tekrar bir prensip imza atarak Apple Newton ’u piyasaya sürdüğünde, günümüzdeki cep bilgisayarları teknolojisinin ilki olarak görücüye çıkmıştı. Bir çeşit cep asistanı olarak tanıtıldığında insanların not defteri veya rehber gibi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamıştı.

Newton kullanılmaya başlandığında ise sorunları da gün yüzüne çıktı. Ilk Önce yazılımı idare etmek gerçekte çok zordu ve kesintisiz istenmeyen hatalara sebep oluyordu. Bilhassa el yazısı özelliği o kadar kötüydü ancak o dönem çizgi filmlerde ve TV dizilerinde ironisi yapılarak alay konusu oldu. Bu sorunların yanına dahası 699 dolar satış fiyatı eklenince Newton pek tutulmadı; en başarısız Apple ürünleri listemize girmeye hak kazandı.

Power Mac G4 Cube (2000):

POWER MAC G4 CUBE

En başarısız Apple ürünleri listemizde olması sizlere azıcık ilginç gelebilir. Gerçekte Power Mac G4 Cube, fazla sayıda insan için Apple tarihinin en sevilen ürünlerinden biridir. Sebebi ise müthiş göresel tasarımıdır. öyle estetiktir oysa New York Çağdaş Sanat müzesinde bir tane Power Mac G4 Cube bulunmaktadır.

Görsel tasarım kişisel teknolojik ürünler için oldukça önemli bir etmen kesinlikle. Fakat ürün manâlı olan kullanılabilirlik konusunda epeyce zayıf kalıyordu. Fiyat olarak pahalılık standardını bu üründe de koruyan Apple’ın gözden kaçırdığı detay, fazla ısınma sorunu ve iskeletin çatlamaya ya da kırılmaya fazla kullanışlı olmasıydı. Power Mac G4 Cube, kullanıcılarına bu sorunların yanı sıra düşük performans sorunu da yaşatıyordu. gerçi Apple üstün görsel başarısıyla tatmin edici sayıda satış gerçekleştirmeyi başardı.

Macintosh TV (1993):

APPLE MACHİNTOSH TV

Sahiden mahsul üretildiği 1993 yılında, bilgisayardan televizyon izleme imkanı sağlayan teknolojisi ile bir devir niteliği taşıyordu. Siyah üretilen ilk Mac olmasının yanı sıra küçük bir kumanda aleti, bir fare ve bir klavyeden oluşan bir masa üstü setiydi. Sorun ise o zamana dek -hatta olur ya ardından da- Apple tarafından üretilmiş en çirkin en vahşi şeylerden biri olmasıydı. Power Mac G4 Cube ne dek başarılıysa tam tersini düş edin.

Macintosh TV istenilen satmak rakamlarını yakalayamadı, fazla kısa sürede pazardan çekilerek üretimi durduruldu. Bu kısa sürede ise yaklaşık 10.000 adet satıldı. Bu sayı, Apple ürünleri arasındaki en düşük satmak rakamı olarak tarihteki yerini aldı.

20th Anniversary Macintosh (1997):

APPLE 20. ANNIVERSAY MACHINTOSH

1997 ’de Apple ’ın 20. kuruluş yıldönümü şerefine ürettiği bilgisayar estetik bir tasarımı olmasına rağmen 7500 dolar satmak fiyatıyla cep yakıyordu. Başlıca sorun ise Bilgisayarın yalnızca görselden ibaret olmasıydı. Dönemine göre oldukça estetik bir tasarım olsa da performans konusunda oldukça kötü bir bilgisayardı. 

Başlangıçta esas mahsul olarak üretimi düşünülen bilgisayar ardından sınırlı sayıda ve özel süratli olarak satışa sunuldu. Fiyatın yükselmesinde de bu etkin oldu. Ama oldukça kısa bür sürede tasarımı tamamlanan bilgisayarın içeriğinde, Apple hali hazırda kullanılan aksamları seçim ettiği için fena performans kullanıcılar göre oldukça sert dille eleştirildi.

Apple Stand (2019):

APPLE PRO STAND

2019 sonunda piyasa çıkarılan Apple Stand ’ı bu listeye almamızın en büyük sebebi, 10 sene daha sonra da bu listede yer alacak olması. Apple Stand ’ı bu listeye aday yapan ise 1000 dolarlık ücreti ekranı dik tutmaktan diğer işlevi olmayan bir standa veriyor olmanız.

Apple zaten geçmişten bugüne dek fiyat sıkalasını daima yüksekte tutmuştu. Bazen çok eleştirilse de kaliteli, elverişli ve estetik ürünlerle, kullanıcıların beklentilerini de karşılamayı başarmıştı. Ama bir stand ’a 1000 dolar fiyat düzenlemek o kadar rahatsız ediciydi ki tanıtımında katılımcılar tarafından yuhalanmıştı. Amerika ’da şimdi iPhone 11 ’in fiyatının sıradan 1000 dolar civarında olduğunu düşünürsek Apple Stand bu listenin en büyük adaylarından biri gibi gözüküyor.

Macintosh Performa x200 (1992):

APPLE MACHİNTOSH PERFORMA X200

Yıl 1992. Apple Macintosh Performa X200 ’ü piyasa sürdü. Görsel olarak Apple stardatlarında olan ürünün sorunu ise yeniden içerikti. Gerilemenin getirdiği ekonomik çıkmazlardan dolayı şirket bu bilgisayarın üretiminde epey bir kesintiye gitti. 

Apple içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışırken üretilen Macintosh Performa X200 düşük performansın yanı sıra, tasarımı da böylece elverişli değildi. Apple tarihinin dönemine kadar minimum performans ve satış başarısı getiren ürünlerinden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Apple e.World (1994)

APPLE EWORD

Genelde donanımlarıyla tanıdığımız Apple ’ın; iTunes, Safari, iOS gibi yazılım başarıları da olduğunu unutmamak gerekir. Apple e.World de onlardan biri olabilirdi gerçekten. Sorun ise her zamanki gibi tekrar fiyatıydı. Yanlış pazarlama stratejileri sonucu e.World, beklenen kitleye ulaşamamıştı. Sadece 2 sene kullanımda kaldı.

eWorld e-postalarınıza, haberlere ve yazılımlara, epeyce basit ulaşım karşılayan ve sadece Amerika ’yı kapsayan çevrimiçi bir hizmetti. Başvuru kolaylığının yanı sıra benzerlerinde olmayan özellikleriyle de alaka çekiciydi. Fiyatı ise aylık 8,95 dolar olarak belirlenmişti. Kulağınıza çok gelmediyse hizmetin sabah 6:00 ’dan akşam 18:00 ’e kadar olduğunu ve ilave hizmet bedelinin saat başı 6,95 dolar olduğunu söyleyelim. Belki fikriniz değişmiştir.

Apple Bandai Pippin (1996):

APPLE BANDANDA PİNPİN

Apple Bandai Pippin 1996 ’da Nintendo 64, PlayStation ve Sega Saturn ’e muhalif olarak piyasaya sürülen bir oyun konsoluydu. Bütün Apple ürünleri arasında dönemine tarafından performans açısından iyi ve epeyce kuvvetli bir konsol olmasına karşın en büyük sorunu yeniden fiyatıydı.

Öteki konsollara kadar ayrıca az sayıda oyuna sahipti ayrıca de oyunları diğer konsollardaki dek başarılı değildi. bununla birlikte takriben 600 $ olan fiyatı rakiplerinden çok yüksekti. Bu sebeple istenilen kitleye ulaşamadı. Merak edenler, bu şanssız konsolun bütün hikayesine buradan ulaşabilirler

Apple USB Fare (1998):

APPLE HOCKEY PUCK

1998 de standart fare tasarımlarına estetik ve sinyâl bir alternatif olarak üretilen Apple USB Fare gerçekten teoride amacına ulaşılmış bir üründü. Basık dairesel formuyla doğrusu farklıydı, gerçekten hoş görünüyordu ve kullanıcılar aralarında ismi “Hokey Diski” olarak yayıldı.  Apple bu farklılığın kullanımda sorunlara sebep olduğunu ise ne eyvah ama ürünü pazara sunduktan çok sonradan fark etti.

Farenin yapısının kullanımdaki hassasiyeti zorlaştırması bir yandan farenin kablosu da fazla kısa tasarlanmıştı. Apple Hokey Diski ’nin sorunlarının yanı sıra en büyük şanssızlığı dizüstü bilgisayarların USB girişlerinin merkezden sol tarafa taşınmasıyla benzer döneme denk gelmesidir. Kısa kablo ve tatbik zorluğu Bu ürünün ömrünün kısa olmasına sebep oldu.

iPod Shuffle 3. Cins (2009):

APPLE IPOD SUFFLE

2009 ’da piyasa sürülen 3. Nesil iPod Suffle önceki nesile daha minimalist bir tasarıma ve yoklama dinamiğine sahipti. Dünyanın en küçük müzik çaları olduğunu söylememiz anlamanıza asistan olacaktır. Fakat sorun bu minimalist yaklaşımın kullanımı oldukça asap bozucu bir hale getirmesiydi. 

Cihazın bütün kontrolleri kulaklıktaki bir tuşa indirgenmişti. Ama çoğu kişi bu kulaklığa sahip değildi ya da kulaklığın yapısını beğenmiyordu. Bunun yanı sıra kulaklıktaki tek tuşla kontrol Apple tasarımcılarının hayal ettiği değin elverişli değildi. Bir şarkıyı dinledikten sonra o şarkıyı baştan kulak vermek için yeni şarkıyı 6 saniye dinlemeniz ardından 3 kez kulaklıktaki tuşa basmanız gerekiyordu. Yazarken bile insanın aklı karışıyor…

Apple III (1980):

APPLE III

Apple II o güne değin çıkmış en iyi Apple ürünü olmasının yanı sıra pazardaki en iyi bilgisayarlardan da biriydi. Apple III ise Apple ikiden dolayı büyük bir beklenti yaratmıştı. Steve Jobs ’ın Tüm havalandırma deliklerini ve fanlarını tasarımdan tümdengelim isteğinden nedeniyle ısı kontrolü için daha ince bir metalden üretilmesi kararlaştırıldı ama bu tatmin edici olmadı.

Apple III özellikle işletme sahibi kullanıcıların minik harf klavyesi ve daktilo benzeri ebat gibi önemli özellikler taşıyordu. Bu özelliklere rağmen yeni tasarımın soğutma eksikliği bir süre kullanımdan daha sonra bilgisayar içindeki çipler yüksek ısıdan kaynaklı aslında eriyordu. 

Apple bu sorunu çözmenin yolunu şüphesiz buldu fakat bu sürede ürünün oldukça kötü bir üne kavuşmasına mani olamadı. Piyasa sürülen birincil 14.000 Aplle III geri çekildi ve kullanıcılara geri ödenen ücretler, firmaya büyük bir ekonomik siklet oldu. Ardından kusurları giderilmiş Apple III takriben 70.000 satmak rakamına ulaşsa da birincil sürümün yarattığı tarihi başarısızlığı unutturamadı. En başarısız Apple ürünleri listemizin zirvesindeki Apple III, şirket tarihinin en büyük başarısızlığı olarak gösterilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir