Anasayfa / Genel / Sürücülere Köşeden Karşılarına Ne Çıkacağını Gösteren Yeni Radar Sistemi

Sürücülere Köşeden Karşılarına Ne Çıkacağını Gösteren Yeni Radar Sistemi

Otomotiv sektörü; büyüyen teknoloji ve değişen ihtiyaçlara yönelik olarak sürekli kendini yenilemeye devam ediyor. Bu gelişimi ve yeniliği aralıksız kılan en büyük güçse daha tehlikesiz bir sürüş deneyimi sunabilmek. Elektrikli otomobiller, otonom araçlar gibi böylece fazla değişimin temelinde de fiilen tekrar bu emniyet ve sağlık durumu kaygısı var diyebiliriz. Sürücülerin en fazla karşılaştıkları ve bilhassa büyük kasaba içinde trafikte kazalara en çok sebebiyet veren durumlardan biri, köşelerden gelecek insanlara, bisikletlere ya da diğer araçlara karşı hazırlıksız yakalanmak. Princeton Üniversitesi ’nde yapılan yeni bir çalışmaysa bu soruna çözüm sunmayı hedefliyor.

Princeton Üniversitesi ’nde görevli Profesör Felix Heide ’ın önderlik ettiği ekip, araçların önlerine yerleştirilerek RF sensörleri baştan sona köşelerden aracın karşısına çıkacak nesneleri belirleyebilecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Aracın önüne yerleştirilen ünite, radyo frekansları (RF) yolluyor ve yolda bir nesneyle karşılaşıp yeniden üniteye geri yansıyan nesneler saptama edilmiş oluyor. Bu nesnenin ne olduğunun anlaşılması noktasındaysa suni akıl devreye giriyor ve tanımlanan nesne sürücüye bildiriliyor.

Sistem, otonom araçlarda da kullanılabilir:

yeni radar sistemi

Otonom araçlardaysa karşılaşılacak engeller doğrudan vasıta sistemine iletiliyor. Suni zekânın da yardımıyla araçlar, olası ani tehlikelere karşısında uyarılmış oluyor. Bu sayede yaşanan kazaların da azalacağına ve daha tehlikesiz bir sürüş deneyimi sunulacağına inanılıyor.

Proje henüz geliştirme aşamasında ve şu an için üretilen prototip, insan ya da bisiklet gibi minik nesnelerin belirlenmesi için geliştiriliyor. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, minik nesnelerin hareketlerinin saptama edilmesinin daha büyük nesnelere tarafından daha kuvvet olduğunu, dolayısıyla projede önceliğin bu olduğunu ve sonrasında daha büyük nesneler için uyarlamanın kolayca yapılabileceğini söylüyor.

Aslında sürücüleri köşelerden çıkacak nesnelere aleyhinde uyarmak için daha önce lazerlerle de aynı mantıkta bir çalışma yapıldı ama özellikle güneş ışıklarının geri yansıyan lazer ışığının okunmasını zorlaştırdığı için bu sistem fazla bereketli bulunmadı. Projeyi geliştiren takım, az önce bir prototip üzerinde çalıştıklarını ve önlerinde çözmeleri gereken o kadar fazla soru olduğunu belirtiyor ama yakın gelecekte projenin araçlarda kullanılmaya başlayacağına da inandıklarını söylüyor.

Hakkında admin

Check Also

M1 İşlemcili Mac'lerin Aynı Anda 6 Ekrana Görüntü Yansıtabildiği Ortaya Çıktı

M1 İşlemcili Mac’lerin Aynı Anda 6 Ekrana Görüntü Yansıtabildiği Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir lansman etkinliği gerçekleştiren Apple, yeni nesil MacBook Air, MacBook Pro ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir