Anasayfa / Genel / Stonehenge ’in Yakınında Tarih Öncesi, Devasa Bir Yapı Bulundu

Stonehenge ’in Yakınında Tarih Öncesi, Devasa Bir Yapı Bulundu

İngiltere ’nin bambaşka üniversitelerinden bilim insanlarının bir araya gelerek oluşturdukları bir arkeoloji ekibi, tarihi Stonehenge ’e 3 kilometre mesafede neolitik dönemde oluşturulmuş bir devasa bir abide keşfetti. 

Arkeologlar, 10 metreden geniş ve 5 metreden daha derin olan çukurların, Durrington Duvarları yerleşimi sırasında inşa edildiğini düşünüyorlar. Son derece geniş olduğu görülen çukurlar, antik yerleşimin etrafında çapı 2 kilometreden daha geniş bir çember oluşturuyor. Araştırmacılar, anıtın kutsal bölgenin sınırı olarak inşa edildiğini tahmin ediyorlar. 

Kullanılan yeni teknoloji, Durrington Duvarları ’nı çevreleyen çukurların keşfedilmesini sağladı

Stonehenge

Uzakta algılama teknolojisi ve örnekleme kullanılarak keşfedilen çukurlar hakkında izah etme yapan Bradford Üniversitesi ’nden Profesör Vince Gaffney, çukurların “Neolitik toplulukların kozmolojik inanç sistemlerini daha önce hiç beklemediğimiz şekillerde ve ölçekte kaydolma kapasite ve istekleri” gösterdiğini açıkladı. 

Stonehenge çevresinde bulunan çukurların, dünyanın en fazla çalışılan kazıbilimsel alanında yer aldığını söyleyen Gaffney, kullandıkları yeni teknolojinin böylesi manâlı tarih öncesi bir yapının keşfedilmesini sağladığını açıkladı.

Vince Gaffney, çukurların ilk bulunduğunda doğal çukurlar olduğu düşünüldüğünü söyledi. Fakat yapılan araştırmalar, çukurların Durrington Duvarları yerleşimini özel bir yer olarak işaretleyen bir hudut veya Durrington ve Stonehenge alanları arasındaki farkı vurgulamak için üretilmiş olabileceği ortaya çıkarıldı. 

Neolitik dönemin aletleriyle çukurların ne değin zamanda oluşturulduğu varsayım edilemiyor

Stonehenge

Gaffney, neolitik dönemin taş aletlerini kullanarak böyle bir yapının yapı edilmesinin ne kadar sürdüğünü tahmin etmenin zor olduğunu, bu ölçekte çukurlar oluşturmak için büyük ölçekli bir meslek gücünün örgütlenmiş olması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Stonehenge ’in yakınında olan Durrington Duvarları yerleşimini çevreleyen çukurlarla ilgili yorumlama yapan St Andrews Yer ve Çevre Bilimleri Okulu ’ndan Dr.Richard Bates, çukurların “düş edebileceğimizden daha karışık bir topluma” sinyâl ettiğini söyledi. 

Stonehenge

tarih öncesi anıtta egzersiz yapan arkeologlar, çukurlarda bulunan tortuların 4000 takvim Stonehenge hakkında yeni bilgileri ortaya çıkaracağını düşünüyorlar. Araştırmacılardan Tim Kinnaird, tortuların Stonehenge hakkında yeni ayrıntıların ortaya çıkarılmasını sağlayacağını açıkladı. 

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir