Anasayfa / Genel / SpaceX’in Yarın Gerçekleşecek İlk İnsanlı Uçuşu, Kötü Hava Şartları Nedeniyle Ertelenebilir

SpaceX’in Yarın Gerçekleşecek İlk İnsanlı Uçuşu, Kötü Hava Şartları Nedeniyle Ertelenebilir

NASA ve SpaceX, 2010 yılında başlayan Ticari Ekip Programı ’yla birlikte uzun zamandır uzaya astronot göndermek için hazırlanıyor. İki kurumun çalışmaları neticelenmek üzere. NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken, SpaceX ’in Crew Falcon 9 roketiyle Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na (ISS) uçmak için hazırlanıyorlar. 

NASA astronotlarının ISS ’ye SpaceX ’in bir roketi ile gitmesi konusunda tanımlama yapan NASA ’nın Ticari Ekip Programı yöneticisi Kathy Leuder, uçuş öncesinde yapılan testlerde Falcon 9 ’un başarılı olduğunu açıkladı.

SpaceX, planlanan uçuşla uzaya insan çıkaran ilk özel şirket olacak

NASA SpaceX

Falcon 9, iki NASA astronotuyla beraber, 27 Mayıs günü ISS ’ye dürüst yola çıkacak. Fakat roketin fırlatılacağı gün şiddetli yağmur bekleniyor olması, fırlatmanın ertelenmesine niçin olabilir. NASA ve SpaceX, fırlatma esnasında şiddetli yağmur ve yıldırım olmasının Falcon 9 ’u etkileyebileceğini düşünüyorlar.

şimdi 27 Mayıs için şiddetli yağmur olasılığı yüzde 40 olarak görülüyor. Eğer yağmur ihtimali benzer şekilde kalmaya devam ederse NASA, astronotlarının Falcon 9 ’la ISS ’ye olan uçuşu 30 Mayıs gününe ertelenecek. 

NASA SpaceX

Falcon 9 ile ISS ’ye astronot gönderilmesi SpaceX açısından bir ilk olacak. SpaceX, bu uçuşla uzaya ilk defa insan taşımış olacak. Uçuş bununla birlikte 2011 ’den bu yanlamasına ABD topraklarında gerçekleşen ilk insanlı uçuş olacak. 

Falcon 9 ’la yapılacak uçuş için düzenlenecek fırlatma etkinliğinin bütün hazırlıkları tamamlandı. Uçuş günü NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken, fırlatma noktasına özel bir Tesla ’yla gelecekler. Uçuştan 3 saat önce hazır olacak astronotlar, fırlatmadan 2.5 saat önce kapsüle girecekler. 

Roketin fırlatılmasının ardındaki yörüngeye varılacak, astronotlar yörüngede takriben 19 saat geçirecekler ve ISS ’ye yaklaşmadan kısa bir vakit önce, 30 dakika her tarafında manuel uçuş testi gerçekleştirecekler. Uçuş testinin arkasında kapsül ISS ’ye bağlanacak. 

NASA SpaceX

NASA astronotlarının ISS ’den dönüşü için de çoktan hazırlıklara başlandı. NASA, astronotların ISS ’ye varmasının arkasında 6 ya da 16 haftalık bir vakit belirleyecek. Astronotlar belirlenen sürenin peşinde uzay aracıyla ISS ’den ayrılacaklar ve uzay aracı Atlantik Okyanusu ’na inecek. 

NASA ve SpaceX ’in ISS ’ye gerçekleştireceği uçuş bununla birlikte NASA ’nın Ticari Takım Programı için de bir yükseklik noktası. ISS uçuşuyla beraber Ticari Ekip Programı ’yla ilk kez uzaya insanlı uçuş gerçekleştirilmiş olacak. Her şey yolunda giderse SpaceX, ISS ’ye gidecek NASA astronotlarının ulaşımında ahenkli olarak görev alabilir.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir