Anasayfa / Genel / SpaceX Vites Artırdı: Haziran Ayı İçerisinde İki Starlink Görevi Daha Olacak

SpaceX Vites Artırdı: Haziran Ayı İçerisinde İki Starlink Görevi Daha Olacak

SpaceX, geçtiğimiz günlerde uzaya ilk kez bir özel şirket olarak insan göndermeyi başarmıştı. Bu tarihi başarının yakaladığı ivmeyi de kullanmak isteyen Elon Musk ’ın şirketi SpaceX, bu fırlatmadan birkaç gün daha sonra bu defa 60 Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirmişti. Görünen o fakat şirket önümüzdeki süreçte daha sık aralıklarla uzaya roket fırlatacak. 

Elon Musk ’ın tüm dünyaya, yörüngeye yerleştirilen uydular yoluyla internet hizmeti sunacağı hizmeti Starlink, planlardan bile daha çabuk şekilde devam ediyor. En son Starlink görevini 4 Haziran ’da gerçekleştiren SpaceX, Haziran ayında 2 Starlink filosunu daha yörüngeye koymak istiyor. Şirketin 30 Mayıs ’ta gerçekleştirdiği tarihi insanlı uçuşu da bu serinin içine eklersek 4 haftalık süreçte 4 Falcon 9 roketi fırlatılmış olacak. 

SpaceX 13 Haziran ’da yeni bir Starlink filosu gönderiyor

Uzaya kargo taşımak için üretilen Falcon 9 roketlerinin bitmiş kullanılabiliyor olması, SpaceX ’in pek fazla görevi arka arkaya yapmasının da önünü açıyor. Son yılların en reformcu şirketlerinden olan SpaceX, planlara göre 13 Haziran Cumartesi günü saat 12.21 ’de yeni Starlink uydularını uzaya fırlatacak. Uzaya gönderilecek 60 uydu, daha önceden yörüngeye yerleştirilmiş 482 uyduya katılacak. 

Starlink projesi, geniş bir bant alanında hizmet arzetmek için minimum 800 uyduya gereksinim duyuyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, bu ay yörüngeye oturtulacak diğer uydularla birlikte toplamda 602 uydu uzayda olacak. SpaceX ’in önümüzdeki 7 sene içinde 12.000 uydu fırlatma planı düşünüldüğünde, önümüzdeki süreçte daha artı Falcon 9 roketinin Starlink görevlerini yerine getireceğini ön görebiliriz. SpaceX, 22 Haziran ’da ise bir başka Starlink uydu takımını uzaya gönderecek. Eğer atama başarıyla tamamlanırsa, haziran ayı içerisinde 180 Starlink uydusu uzaya yerleştirilmiş olacak.

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir