Anasayfa / Genel / SpaceX ve Elon Musk, Starship’in Ay’a Nasıl İneceğini Çözmeye Çalışıyor

SpaceX ve Elon Musk, Starship’in Ay’a Nasıl İneceğini Çözmeye Çalışıyor

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, şirketinin Ay’a yollamak için hazırlık yaptığı Starship uzay aracıyla ilgili Twitter’daki bir tartışmaya dâhil oldu. Ağız Dalaşı, Starship’in Ay’ın yüzeyine güvenli bir şekilde inebilmesi için tasarımında yapılan hamlelere dairdi. “Yeni ayaklar üzerinde çalışıyoruz” diyen Musk, rüzgâra dayanmak ya da kayayla doymuş bir zemine iniş gerçekleştirmek için daha geniş bir yüzeye ve otomatik seviyelendirmenin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

YouTuber Tim Dodd ya da daha bilindik ismiyle ‘Everyday Astronaut’a yanıt veren Elon Musk, atmosferik Starship varyantının bir gün Dünya’ya geri döneceği veya Mars gibi atmosferi olan öteki gezegenlere iniş yapacağından dolayı enerjik rüzgârlarda iniş yaparken dengede durmak için roket motorlarına sahip olacağını söyledi.

Ay’a gidecek Starship birazcık farklı olacak:

Starship

bununla birlikte Musk, Ay’a gidecek olan Starship’in daha bambaşka olacağını kaydetti. “Eğer amaç her gemiyle en fazla yükü Ay’a götürmekse ısı kalkanına, kanatlara ya da büyük gaz motorlarına gereklilik yok” diyen Musk, Ay’a birincil gönderilen gemilerin geri döndürülmesine gerek olmadığını, bunların Ay üssünün bir parçasını oluşturabileceğini söyledi.

Starship’in son hâliyle birlikte uzaya 100 ton kargo veya 100 insan taşıyabileceği belirtiliyor. Bu haberlerin SpaceX’in dördüncü Starship prototipi SN4’ün 29 Mayıs’taki yakıt testi sırasında patlamasının ardından gelmesi uyarı çekti. Ars Technica’nın editörü Eric Berger, SN5‘in test için hazır gibi göründüğünü SpaceX’in Boca Chica’daki üsten ikinci bir fırlatma için de çalışmalara başladığını kaydetti.

Starship

SpaceX CEO ’su Elon Musk, şirket çalışanlarına attığı bir e-postada şirketin önceliğinin Mars ve Ay yolculuklarında kullanılacak devasa roket olması gerektiğini söylemişti. Musk, Crew Dragon ’ın Dünya ’ya dönüş riskini azaltabilecek çalışmalarda tahsis alanlar hariç öteki çalışanların Starship ’e yoğunlaşmasını istiyor. 

Hakkında admin

Check Also

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Geçtiğimiz ay ‘M2010J19SC’ model numaralı 4G destekli bir Xiaomi akıllı telefon, Çin’in MIIT veri tabanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir