Anasayfa / Genel / SpaceX ’in Uzaya İnsan Göndereceği Tarihi Devir Bitmiş Ertelenebilir

SpaceX ’in Uzaya İnsan Göndereceği Tarihi Devir Bitmiş Ertelenebilir

İnsanlığın uzaydaki evi olan Uluslararası Uzay İstasyonu ’na bugüne dek öyle çok astronot gönderildi fakat bu seferlerin tümü; NASA, ESA, Roscosmos veya JAXA gibi devletlere alt olan resmi uzay ajansları tarafından gerçekleştirildi. Günümüzdeyse Elon Musk ’ın kurmuş olduğu uzay şirketi SpaceX, tarihte öncelikle özel şirket sıfatıyla uzaya astronot gönderecek.

Bu kapsamda şirket, geçtiğimiz günlerde bir deneme yapsa da başarılı olamamıştı. Tarihte birincil olma niteliğini içeren bu tayin, 27 Mayıs gecesi kalkışa 17 dakika elverişsiz hava şartları sebebiyle iptal edilmişti. İlk etapta 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10.22 ’ye ertelendiği söylenen bu insanlı görevin tekrardan ertelenmesi gündeme geldi.

NASA yöneticisi: Cumartesi günü uçuş olasılığı %50

NASA

İki NASA astronotunun Falcon 9 roketiyle Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na gönderileceği sefer öncesinde, Florida ’daki Kennedy Uzay Üssü ’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan NASA yöneticisi Jim Bridenstine, cumartesi günkü hava şartları nedeniyle uçuşun baştan ertelenebileceğini ve bu olasılığın hemen %50 olduğunu söyledi.

Gün içerisinde meteorolojiden bir rapor daha alacaklarını ifade eden Bridenstine, pazar günkü hava şartları daha olumlu görünüyorsa uçuşun pazar gününe ertelenme ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Bridenstine, keza bir günlük bu ertelemenin, astronotlar ve tüm takım üstünde yaratacağı dermansızlık faktörünün de göz önünde bulundurularak nihai fırlatma tarihine bugün karar vereceklerinin de altını çizdi.

Diğer alternatifler aralarında 2 ya da 3 Haziran tarihleri bulunuyor:

SpaceX

Uçuş zamanlamasını belirlerken hava koşullarına ek olarak astronotların uyku düzenini de dikkate aldıklarını gösteren NASA yöneticisi, cumartesi ya da pazar günkü hava koşulları fırlatma için elverişsiz olursa öteki alternatiflerin 2 ya da 3 Haziran olduğunu, seferlerin ertelenmesinin maliyetini önemsemediklerini ve astronotların hayatının herhangi bir maliyetten fazla daha değerli olduğunu vurguladı.

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir