Anasayfa / Genel / SpaceX ’in Tarihi Fırlatma Görevi Uzaydan Nasıl Belirdi? (Resim)

SpaceX ’in Tarihi Fırlatma Görevi Uzaydan Nasıl Belirdi? (Resim)

Elon Musk ’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı SpaceX, ertelemelerin peşinde nihayet dün tarihinde ilk olarak uzaya insan göndermişti. Yaşanan bu durum SpaceX için bir ilk olma niteliği taşırken, aynı zamanda tarihte başta özel bir şirket uzaya astronot götürmüş oldu. Elektronik ortamda canlı olarak yayınlanan fırlatma görevi, hemen olan olarak milyonlarca kişi kadar izlendi.

Bizler bu fırlatmayı yeryüzünden çekimlerle izlerken Uluslararası Uzay İstasyonu ’nda (ISS) görev yapan üç kişiden biri olan Rus kozmonot Ivan Vagner, iki NASA astronotunu taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay kapsülünü farklı bir açıdan fotoğraflamayı başardı.

Rus kozmonot, tarihi göreve ait iki bambaşka fotoğraf paylaştı:

Demo-2

Yukarıda bulunan görüntüde, Dünya ’nın üstteki atmosferinden meydana çıkan SpaceX Crew Dragon uzay aracını görüyorsunuz. Kendi çektiği bu görüntüyü Twitter hesabından paylaşan Roscosmos kozmonotu Ivan Vagner, aynı zamanda NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ’yi tebrik etmeyi de unutmadı.

SpaceX

Vagner, tarihi Demo-2 misyonuna dair başka bir fotoğrafı daha Twitter hesabından paylaştı. Hemen yukarıda bulunan bu görüş ise fırlatma işlemi başlamadan hemencecik öncesini gösteriyor. Fırlatmanın 2 dakika öncesine ait olan bu fotoğraf da yine Rus kozmonot Ivan Vagner kadar Milletlerarası Uzay İstasyonu ’ndan çekildi.

Tarihi devir, hava muhalefeti nedeniyle ertelenmişti:

SpaceX ’in NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ’yi Crew Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu ’na taşıyacağı tarihi görevin alışılagelmiş şartlar aşağıda 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Elverişsiz hava koşulları sebebiyle cumartesi gününe ertelenen tahsis, dün akşam başarıyla gerçekleştirildi ve SpaceX Crew Dragon kapsülü yörüngeye antre yaptı.

Crew Dragon kapsülünü dakikalar içerisinde atmosferden çıkaran Falcon 9 roketi, kapsülden ayrılarak Atlas Okyanusu üstünde yüzen SpaceX istasyonuna grevi dönmeyi başardı. SpaceX, devlete ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada astronotların yerine yerleştiğini ve Dragon uzay aracının kapağının kapatıldığını söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store, 2020’nin en iyi mobile oyunlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir