Anasayfa / Genel / SpaceX ’in Crew Dragon Kapsülünün İçini Gösteren Bir Video Paylaşıldı

SpaceX ’in Crew Dragon Kapsülünün İçini Gösteren Bir Video Paylaşıldı

Günümüze kadar uzaya öyle çok insan gönderildiği artık hepimizin malumu fakat dün Türkiye saatine kadar 22:20 ’de gerçekleşen SpaceX görevi bir detayla diğerlerinden ayrılıyordu. Elon Musk tarafından kurulan uzay şirketi SpaceX uzaya insan gönderen birincil özel şirket oldu. Bugün de Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaştı.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine tarafından onaylanan bu demirleme basınla paylaşıldı ve iki astronot Bob Behnken ve Doug Hurley ISS’te karşılandı. Bugün NASA ’nın YouTube kanalı üzerinden yayınlanan videoda iki astronot Dragon kapsülünün içini gezerek insanları bilgilendirdi.

Kapsülün içi epeyce şık ve modern görünüyor:

27 Mart tarihinde gerçekleşmesi beklenen uçuşun kötü hava koşulları nedeniyle ertelenmesinin hemencecik ardındaki dün başarıyla gerçekleşen uçuş sonrası kapsülün içinin neye benzediği ve astronotların nasıl hareket ettiği fazla pozitif merak edilmişti. Behnken ve Hurley bugün akıllardaki sorulara yanıt veren videolarıyla tarihi görev hakkında daha artı veri edinmemize yardımcı oldu. Daha önce uzaya dışarı giden araçların iç kısmının epeyce sıkışık olduğu bilindiğinden Crew Dragon ’u bildiren video sonrası aracın tasarımının oldukça şık ve çağdaş olduğu yorumları yapıldı.

Kapsülün benzer anda yedi astronot nakliye kapasitesine sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. Astronotlar Behnken ve Hurley, kapsülün içinde bol bol hareket ederek aracın iç kısmını merak edenlere göstermiş oldu. Tüm bunların yanında kapsülün astronotların manuel kullanımına yerinde olduğu da söylendi. Astronotların her ikisinin de uçtuğu ve 2011 yılında emekliye ayrılan NASA ’nın Endevour Uzay Mekiği ’nden ötürü kapsüle benzer ismi vermeleri de hoş bir detay olarak hafızalarda yerini aldı.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir