Anasayfa / Genel / SpaceX, Haziran Ayının İkinci Starlink Uydu Fırlatmasını da Gerçekleştirdi

SpaceX, Haziran Ayının İkinci Starlink Uydu Fırlatmasını da Gerçekleştirdi

SpaceX, son dönemde epeyce yoğun bir program üstünde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde uzaya insan gönderen ilk özel şirket olma unvanını şampiyon şirket, haziran ayı baştan başa da Starlink görevleri ile dünyanın yörüngesine uydular yerleştirmeye devam edecek. 4 Haziran ’da gerçekleştirdiği fırlatma ile 60 Starlink uydusunu yörüngeye yerleştiren SpaceX, haziran ayı boyunca iki Starlink uydu fırlatması daha gerçekleştireceğini duyurmuştu ve bu iki fırlatmadan ilki bugün gerçekleşti.

Bu sabahtan gerçekleştirilen fırlatma ile birlikte SpaceX geçtiğimiz 14 jurnal süreçte Falcon 9 roketini bütün 3 kez fırlattı. Falcon 9 roketinin tekrar kullanılabiliyor olması doğruca görevleri arasındaki süreyi kısaltan ve çok sık fırlatma gerçekleştirebilen SpaceX, 22 Haziran ’da da öteki fırlatmayı yapacak. Bu Nedenle bir aylık süreç içerisinde toplamda 4 fırlatma yaparak Falcon 9 roketinin sunduğu bütün imkanlardan sonuna kadar kullanma konusunda ne dek ciddi olduklarını da bir kere daha göstermiş olacaklar.

SpaceX

SpaceX, önümüzdeki aylarda da yörüngeye ahenkli olarak Starlink uyduları göndermeyi planlıyor. Bu uydular doğru tüm dünyaya yüksek hızda kablosuz uydu interneti hizmeti sunmayı planlayan SpaceX ’in bu hizmeti demin başlamış yok. Elon Musk ’a tarafından sunacakları hizmetin öncelikli hedef kitlesi şu an kaliteli bir internet hizmeti alamayan bölgeler. 

Özellikle telekomünikasyon şirketleri için sorun teşkil edeceği düşünülen ve pek çok farklı tartışmada adı geçen Starlink uydularından şu lahza yörüngede 482 adet var. Bugün gerçekleştirilen fırlatma ile birlikte 58 uydu daha yörüngeye gönderildi. 

Starlink

Uzaya uydu nakliye görevlerinin yanında insanlı görevlerdeki başarısını da 30 Mayıs ’ta gerçekleştirdiği görev ile kanıtlayan SpaceX, gelecekte de bu cins görevlere öncülük edecek gibi görünüyor. Elon Musk ’ın Mars hedefi için de tekrar tekrar çalışan SpaceX, bu yıl içinde Mars görevi için geliştirilen Starship ’in Mk3 versiyonunu da yörüngeye ulaştırmayı hedefliyor.

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir