Anasayfa / Genel / SpaceX, Falcon 9 Roketinin Her Yerde Karaya Taşındığı Anların Fotoğraflarını Paylaştı

SpaceX, Falcon 9 Roketinin Her Yerde Karaya Taşındığı Anların Fotoğraflarını Paylaştı

Elon Musk ’ın CEO ’su olduğu SpaceX, geçtiğimiz günlerde ilk insanlı uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ’in başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu ’na (ISS) ulaştırılmasını sağlayan uçuşta kullanılan fırlatma roketi Falcon 9, fırlatmanın ardından başarılı bir şekilde okyanustaki insansız platforma indi. 

Astronotların bulunduğu Crew Dragon kapsülünün fırlatılmasını karşılayan Falcon 9, fırlatmanında arından kapsülden ayrılmış ve inmeye başlamıştı. Falcon 9, Crew Dragon ’dan ayrıldıktan sonradan başarılı bir şekilde Atlas Okyanusu ’nda yer alan SpaceX ’in insansız yüzer platformuna inmeyi başardı. 

SpaceX Falcon 9

SpaceX ’in 2 Haziran’da Twitter ’dan yaptığı paylaşımda, yüzer platforma inen Falcon 9 roketinin başarılı bir şekilde Florida ’nın Canaveral Limanı ’na ulaştığı açıklandı. SpaceX, açıklamayla beraber Falcon 9 ’un kara ulaşma anlarının fotoğraflarını da paylaştı.

SpaceX, uzay çalışmalarının maliyetini azaltmak için daha önceki uzay uçuşlarından bambaşka olarak fırlatma roketlerini yeniden kullanılabilecek şekilde geliştirdi. NASA görevinde bulunan Falcon 9 roketi de bu tekrar kullanılabilir roketlerden biriydi. 

SpaceX Falcon 9

Ama ISS ’ye NASA astronotlarının ulaştırılması görevinde bulunan Falcon 9 ’un bitmiş kullanılması beklenmiyor. SpaceX, tarihi önemdeki araçlarını bitmiş göstermek yerine sergilemeyi seçim ediyor. Başarılı bir şekilde indirilen birincil Falcon 9 roketi derhal SpaceX ’in Hawthorne ’daki merkezinin dışarıya sergileniyor. NASA görevinde bulunan Falcon 9 ’unda tarihi bir hatıra olarak benzer yerde sergilenmesi bekleniyor. 

SpaceX ’in uçuşu, NASA tarihi açısından manâlı bir yerde duruyor. Uzun yıllardır uzaya astronot göndermeye devam eden NASA, 2011 yılında Space Shuttle programını sona erdirdikten daha sonra ABD topraklarından uzaya astronot göndermemişti. bu nedenle SpaceX ’in insanlı uzay uçuşu, şirketlerin uzay çalışmaları açısından bir dönüm noktası olmakla beraber 2011 yılından beri ABD ’den yapılan birincil insanlı uzay uçuşu oldu. 

Falcon 9’un uçuştan sonraki halinin yakından görünüşü:

SpaceX Falcon 9

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir