Anasayfa / Genel / SpaceX, Bu Akşam Uzaya 57 Starlink Uydusu Daha Fırlatacak

SpaceX, Bu Akşam Uzaya 57 Starlink Uydusu Daha Fırlatacak

Güney Afrika asıllı Amerikalı milyarder girişimci Elon Musk ’ın liderliğinde uzayı şekillendirmeye devamlı SpaceX, 24 Haziran’da lokal saat ile 18:30’da, Falcon 9 B1051‘i başarıyla statik olarak ateşlediğini açıkladı. ABD ’li firma, başlangıçta 22 Haziran ’da uzaya gönderilmesi planlanan Starlink v1.0 uydularının (Starlink V1 L9 veya Starlink-9) dokuzuncu partisinin, 26 Haziran ’da TSİ ile 23:18 ’de fırlatılacağını bildirdi.

SpaceX ’in ateşleme testi yaptığı bir öteki Falcon 9 roketi ise 30 Haziran ’da ABD ordusunun üçüncü GPS uydusunu (GPS III SV03) uzaya taşıyacak. Şirket, hem Starlink-9 ayrıca de GPS III SV03 görevlerini vaktinde tamamlamayı başarırsa, yalnızca bu ay dört öbür fırlatma gerçekleştirmiş olacak. Bu da, bir uzay taşımacılığı firması için doğrusu önemli bir galibiyet.

SpaceX Falcon 9 Starlink projesi

SpaceX, Starlink-9 misyonu ile birlikte BlackSky görüntüleme uydusunu ve 57 Starlink v1.0 uydusunu yörüngeye gönderecek. Tekrar kullanılabilir formda olan Falcon 9 roketi, her zamanki gibi uyduları hain yörüngeye bıraktıktan sonra dünyaya geri dönecek ve belirlenen konuma iniş yapacak. Hem Starlik-9 hem de GPS III SV03 misyonu, Florida’nın Cape Canaveral kentindeki Kennedy Uzay Merkezi‘nden gerçekleştirilecek.

Bilmeyenler için Starlink, internete erişimi kısıtlı olan bölgeler için geliştirilen bir küresel internet projesi. SpaceX, 2027 yılına dek 12.000 ufak uydu ile yüksek hızda internet hizmeti vermeyi amaçlıyor. 

SpaceX Starlink

Her bir roket lansmanında, dünya yörüngesinden takriben 440 kilometre yüksekliğe 60 uydu taşınıyor. Projenin nihai hedefi ise 42.000 uydu ile Dünya’nın çevresini sarmak. bu arada iOS ve Android kullanıcılarının, Starlink uydularını peşine düşüp takip edebilecekleri bir dizi uygulamanın olduğu bilgisini de araya sıkıştıralım. 

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir