Anasayfa / Genel / Son Dakika: İstanbul Valisi, Açık Alanlarda Maske Takmanın Zorunlu Olduğunu Aktardı

Son Dakika: İstanbul Valisi, Açık Alanlarda Maske Takmanın Zorunlu Olduğunu Aktardı

Normalleşme sürecinin başlamasının ardından olgu sayılarında ufak de olsa bir artış görülmüş ve bu durum çoğu kişinin endişelenmesine neden olmuştu. Birçok kişi bu artışların sokağa çıkma kısıtlamasına yol açacağını düşünmüş olsa da Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şu an için bir kısıtlamanın gündemde olmadığını belirtmişti.

Son günlerde alınan diğer önlemler aralarında 5 şehirde daha maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmıştı. Halihazırda 37 şehirde maskesiz sokağa çıkılamıyorken bu şehirlere Kayseri, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Rize’nin de eklenmesiyle birlikte sokağa maskesiz çıkmanın yasak olduğu kent sayısı 42’ye yükselmişti. Yeni bir maskesiz sokağa çıkma kısıtlamasıysa İstanbul’dan geldi.

İstanbul’da açık alanda maskesiz bulunmak yasaklandı

Ali Yerlikaya

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 17 Haziran saat 23.02’de attığı tweette İstanbul halkının yeni normallerinden birini duyurdu. Bol emojili bir tweet içerisinde “Sağlığınız için İstanbul’da açık alanlarda maske takmak artık gerekli” biçiminde tweet atan Yerlikaya, İstanbulluları Twitter üzerinden uyarmış oldu.

Yapılan direktifler natürel fakat bu kadarla sınırlı kalmadı. Yapılan açıklamalarda Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda “Halk kurumları ve özel sektör meslek yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takması zorunludur” şeklinde bir karar alındı.

m

Yapılan duyurulardan bir diğeriyse kurala uymayanlara gelecek olan yaptırımla ilgili oldu. Yaptırımları açık bir şekilde belirleyen açıklamada “Konu hakkında zorunlu hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince yönetimsel para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna kadar Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Suç Oluşturan Kanunu’nun 195’inci maddesi dahilinde zorunlu adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Hakkında admin

Check Also

"Deli mi Ne?" Şimdi de Dolandırıcılık İddialarıyla Gündemde

“Deli mi Ne?” Şimdi de Dolandırıcılık İddialarıyla Gündemde

Daha önce İstanbul’da düzenlenen Liverpool-Chelsea Süper Kupa maçında sahaya atlayarak tepki toplayan ve hakkında 3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir