Anasayfa / Genel / SON DAKİKA: 15 İldeki Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması İptal Edildi

SON DAKİKA: 15 İldeki Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması İptal Edildi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınının Türkiye’ye antre yaptığı birincil günden beri hummalı bir egzersiz yürütüyor. Yapılan bu çalışmalar ve vatandaşlarımızın bu konuda gösterdikleri alıngan konuşma, salgının nispeten kısa sürede kontrol altına alınmasını sağladı. Keza normalleşme süreci zarfında alınan kararlarla da yaşamın sıradan seyrinin sürdürülmesi konusunda önemli adımlar atıldı.

Türkiye’nin koronavirüsle çaba kapsamındaki tedbirlerinden bir tanesi de sokağa çıkma kısıtlamasıydı. Uzunca bir süredir ülkemizin büyükşehirleri ile Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor ve vatandaşlar bir süredir, bilhassa de hafta sonlarında vakitlerini evlerinde geçiriyorlar. Ama Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar, bu yasağın en azından bu hafta sonu için geçerli olmayacağını ortaya koyuyordu. 

Sokağa çıkma kısıtlaması olmasa da soyal mesafeye uyulması gerekiyor

Koronavirüs Türkiye

Dün gece saatlerinden İçişleri Bakanlığı göre yapılan bir açıklamayla ise hafta sonu boyunca 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyuruldu. Alınan bu karar, vatandaşların tepkisine neden oldu. Çünkü vatandaşlar, daha önceki yasaklanmış olmayacağı açıklamasına güvenerek hafta sonu için çeşitli planlar yapmışlardı ve sokağa çıkabilecekleri bir hafta sonu tatilinin hayalini kuruyorlardı. Şimdiyse kısıtlama kararı ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz dakikalarda Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla hafta sonu 15 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasını iptal ettiğini söyledi. Yani İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı 15 ildeki vatandaşlarımız, son açıklamaya tarafından hafta sonu sokağa çıkabilecekler. Sokağa çıkma kısıtlaması olmamasına rağmen vatandaşların sosyal mesafe gibi tedbirlere uyarı etmesi gerekiyor.

“Vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlamasının neden iptal olduğuna da değindi. Erdoğan, vakaların baştan yükselmeye başlaması nedeniyle kısıtlama kararı aldıklarını fakat vatandaşın bu duruma tepkisini değerlendirerek kararı gözden geçirdiklerini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli telekomünikasyon operatörü Etisalat, Ookla tarafından dünyanın en hızlı mobil operatörü ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir