Anasayfa / Genel / Son 10 Yılın En İyi 23 Yabancı Romantik Komedi Filmi

Son 10 Yılın En İyi 23 Yabancı Romantik Komedi Filmi

Bugüne değin romantik komedi türünde seçkin bir liste hazırlamamıştık, oysa sinema dünyasının en popüler türlerinden birisi olduğu için hiçbir vakit sırtımızı dönmedik. Kimi zaman film izlemek için oturulan kanepede, karar vermekle geçen süre bir film süresini bulur. Özellikle son dönem yerli sinema filmlerinin romantik komedi türünde birbirlerini kopyaladıklarını düşünürsek bu zorunlu.

“50 First Dates (İlk 50 Öpücük)” veya “When Harry Met Sally (Harry ile Sally Tanışınca)” gibi klasikleşmiş filmlere kuşkusuz söylenecek sözümüz yok lakin her zaman izlemek de bizi filmlerden soğutabiliyor. O halde yeni bir şeyler izlemek gerekli. Bu derde deva listemizi prestijli Rotten Tomatoes film sitesinin en fazla puan bölge romantik komedi filmleri listesinde yer alan yapımları arasından sizler için hazırladık. Şimdiden iyi seyirler…

Son 10 yılın en iyi 23 yabancı romantik komedi filmi:

The Big Sick (2017)  Enough Said (2013)  The Artist (2011) The Kids Are All Right (2010) Silver Linings Playbook (2012) Crazy Rich Asians (2018) Love, Simon (2018) Bridesmaids (2011) Obvious Child (2014) La Fee (2012) Plus One (2019) Maggie ’s Plan (2016) Romantic Anonymous (2011) Top Five (2014) Much Ado About Nothing (2013) Beginners (2011) Results (2015) Your Sister ’s Sister (2012) Long Shot (2019) Don Jon (2013) Crazy, Stupid, Love (2011) Ruby Spark (2012) Bridget Jones ’s Baby (2016)

23. Bridget Jones ’s Baby (2016)

bridget jones's baby

Yönetmen: Sharon Maguire Rotten Tomatoes: %78 Oyuncular: Renée Zellweger, Colin Firth, Patrick Dempsey

Bridget Jones ’s Baby fragman:

Kocasından ayrıldıktan sonra işine daha sıkı sarılan Bridget ’in dünyasında her şey kendi kontrolü altındadır. Kontrolü kaybettiği ufak aniden ise hamile kalır ve olaylar karmaşıklaşır. Çünkü bebeğin babasının kim olduğundan belirlenmiş değildir. Eski kocası mı, yeni sevgilisi mi? Filmi izleyecekseniz serinin önceki filmleri “Bridget Jones’s Diary (2001)” ve “Bridget Jones: The Edge of Reason (2004)” de izlemenizi de öneririz.

22. Ruby Spark (2012) 

ruby spark

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris Rotten Tomatoes: %79 Oyuncular: Paul Dano, Zoe Kazan, Annette Bening

Ruby Spark fragman:

Kariyerine müthiş başlayan oysa sonrasında içine girdiği hissi buhran ve imal sıkıntısıyla boğuşan genç yazan Calvin, bu dönemi atlatmasına tezgâhtar olacak Ruby adında hayali bir karakter yaratır. Kısa bir vakit daha sonra ise yarattığı karakterin gerçeği ile tanışınca Calvin ’in şehvetli dünyası daha çok karışır.

21. Crazy, Stupid, Love. (2011) 

çılgın aptal aşık

Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa Rotten Tomatoes: %79 Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore

Crazy, Stupid, Love. fragman:

Hayatında her şeyin yolunda gittiğine inandığı sırada karısı Emily ’nin kendisini aldattığını ve boşanmak istediğini öğrenen Hal yıllar sonradan birileriyle flörtleşmenin zorluğunu yaşarken, arkadaşı yakışıklı çapkın Jacob ’ın desteğini alır. Harikulade hayatı bir anda altüst olan Hal ’in ve çevresindeki insanların komik ve karmaşık aşk ilişkilerine dair bir filmdir.

20. Don Jon (2013)

Yönetmen: Joseph Gordon-Levitt Rotten Tomatoes: %79 Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Scarlett Johansson, Julianne Moore

Don Jon fragman:

Kadınlar konusundan bambaşka takıntıları olan Jon, kadınları tavlamak konusunda hiç zorlanmasa da bir kulüpte tanıştığı idealist ve içten erkek arayışındaki Barbara ’da, sert bir taşa çarptığını fark eder. Barbara ’yı almak için ise her şeyi yapmaya hazırdır.

19. Long Shot (2019)

Long Shot

Yönetmen: Jonathan Levine Rotten Tomatoes: %82 Oyuncular: Charlize Theron, Seth Rogen, O’Shea Jackson, Jr.

Long Shot fragman:

Yetenekli ve bağımsızlık ruhlu lakin işsiz gazeteci Fred, çocukluk aşkı Charlotte ile her yerde karşılaşır. Ona olan aşkına hala ilk günkü gibi sadık olan işsiz Fred ’in önündeki engel ise Charlotte ’un Dışişleri Bakanı ve ABD ’nin bir sonraki başkan adayı olmasıdır.

18. Your Sister ’s Sister (2012)

Your Sister's Sister

Yönetmen: Lynn Shelton Rotten Tomatoes: %83 Oyuncular: Emily Blunt, Rosemarie DeWitt, Mark Duplass

Your Sister ’s Sister fragman:

Ölen kardeşinin yasıyla iyice depresyona giren Jack, bir kutlama etkinliği hazırlığındayken kardeşinin eski sevgilisi Iris ’ten gelen eğlence üzerine ailesinin yaşadığı bir adaya gider. Evde kimsesiz olacağını düşünürken Iris ’in kız kardeşinin de aynı bir sebepten o evde olmasıyla karışan olaylar, Iris ’in de gelmesiyle daha garip bir hal alır.

17. Results (2015)

Results

Yönetmen: Andrew Bujalski Rotten Tomatoes: %84 Oyuncular: Kevin Corrigan, Guy Pearce, Cobie Smulders

Results fragman:

Spor salonu sahibi Trevor ile antrenör Kat arasındaki ilişki biraz bozulduğu sırada salona yeni herif olarak taze dul ve varlıklı Danny kazanç. Parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi bilmek isteyen Kat ise Danny ile bunu deneme etmeye kalkınca üçlü arasındaki ilişki karmaşık bir hal alır.

16. Beginners (2011)

Beginners

Yönetmen: Mike Mills Rotten Tomatoes: %85 Oyuncular: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Goran Visnjic

Beginners fragman:

Ailesinde gördüğü kopuk ilişkilerden dolayı bağlanma sorunları yaşayan Oliver annesini kaybeder. Bu acı olaydan daha sonra babasıyla daha da yakınlaşan Oliver ’ın hayatına üstelik öngörülemez Anna girer. Oliver’ın bu aşkı ise babasından yeni yeni öğrenmeye başladığı mizah ve cesaretle şekilleniyor.

15. Much Ado About Nothings (2013)

Much Ado About Nothing

Yönetmen: Joss Whedon Rotten Tomatoes: %86 Oyuncular: Amy Acker, Alexis Denisof, Clark Gregg

Much Ado About Nothings fragman:

İngiliz yazar William Shakespeare ’in aynı adlı “Yok Yere Gargara” komedisinin metninden doğrudan doğruya sinemaya uyarlanan film iki sevgili Beatrice ve Benedick’in karmaşık hikayesini anlatmaktadır.

14. Top Five (2014)

Top Five

Yönetmen: Chris Rock Rotten Tomatoes: %86 Oyuncular: Chris Rock, Rosario Dawson, Gabrielle Union

Top Five fragman:

Komedi filmlerinin yıldızı Andre Allen, gazeteci Chelsea ile beklenmedik bir şekilde tanışınca hem geçmişiyle ayrıca de komedyenlik kariyeriyle yüzleşmek zorunda kalır.

13. Romantics Anonymous (2011)

Romantics Anonymous

Yönetmen: Jean-Pierre Améris Rotten Tomatoes: %86 Oyuncular: Benoît Poelvoorde, Isabelle Carré, Lise Lamétrie

Romantics Anonymous fragman:

Aşırı şehvetli ve utangaç çikolata fabrikası müdürü Jean-Rene ve çikolata ustası Angelique, fabrikanın baskı bir sürece dürüst gittiği zamanda keza işlerin keza de birbirlerinden gizledikleri aşklarının üstesinden gelmeye çalışmalıdır.

12. Maggie ’s Plan (2016)

Maggie's Plan

Yönetmen: Rebecca Miller  Rotten Tomatoes: %87 Oyuncular: Greta Gerwig, Ethan Hawke, Julianne Moore

Maggie ’s Plan fragman:

Tek Başına anne edinmek isteyen Maggie bu sırada profesör John ’a aşık olunca Maggie ’nin hayatı karmaşıklaşır. Maggie ’nin arkadaşları bu süreci daha çok karmaşık ülkü getirince John ve eşi Georgette ile Maggie arasında çözülmesi kuvvet bir aşk üçgeni oluşur.

11. Plus One (2019)

Plus One

Yönetmen: Jeff Chan, Andrew Rhymer Rotten Tomatoes: %89 Oyuncular: Maya Erskine, Jack Quaid, Beck Bennett

Plus One fragman:

Üniversite arkadaşları Ben ve Alice yakında olacak olan nikah sezonunda birbirlerine eşlik etmek için anlaşırlar. Bu ise onlara birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı yaratır ve iki arkadaşın ilişkisi eğlenceli bir hal alır.

10. La Fée (2012)

La fee

Yönetmen: Fiona Gordon, Dominique Abel, Bruno Romy Rotten Tomatoes: %90 Oyuncular: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

La Fée fragman:

Oldukça kolay bir hayatı ve karakteri olan otel görevlisi Dom, bir gün peri Fiona ile tanışır ve 3 dilek hakkı kazanır. Peri Fiona’ya aşık olan Dom ’un dünyasını anlatan film tam bir peri masalı tadındadır.

9. Obvious Child (2014)

Obvious Child

Yönetmen: Gillian Robespierre Rotten Tomatoes: %90 Oyuncular: Jenny Slate, Gaby Hoffmann, David Cross

Obvious Child fragman:

Sevgilisi göre yeni terk edilen komedyen Donna; gebe olduğunu öğrenir. Bebeğinin de yarattığı baskıyla ekonomik olarak geleceğinden endişe etmeye başlayan ve hayatı kompleks bir hal almaya başlayan Donna ’nın üstelik sürpriz bir talibi çıkar. Sahnede gözü kara bir komedyen olan Donna ise bu durumların üstesinden gelmeye çalışırken daha cesur olmalıdır.

8. Bridesmaids (2011) 

Bridesmaids

Yönetmen: Paul Feig Rotten Tomatoes: %90 Oyuncular: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne

Bridesmaids fragman:

Erkekler konusunda şansı yaver gitmeyen Annie ’nin en yakın arkadaşı Lillian evlenmek üzeredir. Baş nedime olarak da Annie ’yi bakmak ister. Annie, Lillian ve diğer nedimeler arasındaki dostluk ilişkilerinin nikah öncesi stresle bir araya gelmesi oldukça eğlenceli bir hal alır.

7. Love, Simon (2018)

Love,Simon

Yönetmen: Greg Berlanti Rotten Tomatoes: %91 Oyuncular: Nick Robinson, Katherine Langford, Alexandra Shipp

Love, Simon fragman:

Eşcinsel olduğunu ailesine açıklayamayan Simon, internet üzerinden konuştuğu gizemli sınıf arkadaşına aşıktır. Bu iki duruma açıklık getirmeye çalıştığında ise hayatı değişmeye başlar.

6. Crazy Rich Asians (2018) 

Crazy Rich Asians

Yönetmen: Jon M. Chu Rotten Tomatoes: %91 Oyuncular: Constance Wu, Henry Golding, Michelle Yeoh

Crazy Rich Asians fragman:

Rachel uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisi Nick ’e eşlik için Singapur ’a gider. İlk kez Asya ’ya gidecek olmasından ve Nick ’in ailesiyle tanışacak olmasından kaynaklı heyecanlıdır. Bilmediği ise Nick ’in ülkenin en varlıklı ailelerinden birinin oğlu olduğu ve sosyetede tüm genç kızların ve ailelerinin damat olarak onu istediğidir.

5. Silver Linings Playbook (2012)

Silver Linings Playbook

Yönetmen: David O. Russell Rotten Tomatoes: %92 Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro

Silver Linings Playbook fragman:

Eşinden ayrılan ve hayatı tepetaklak olan Pat bir yanlamasına hayatına armoni getirmeye çalışırken bir yanlamasına da eski eşiyle arasını düzeltmenin bir yolunu aramaktadır. Pat ’a yardım teklifi sunan Tiffany ise karşılığında ondan önemli bir şey ister. Anlaşmalar yeni karşılıklar doğurdukça Tiffany ve Pat ’in ilişkileri de karmaşık bir hal alır.

4. The Kids are All Right (2010)

The Kids are All Right

Yönetmen: Lisa Cholodenko Rotten Tomatoes: %93 Oyuncular: Julianne Moore, Annette Bening, Mark Ruffalo

The Kids are All Right fragman:

Lezbiyen bir çiftin iki çocuğu biyoloji ile ilgili babalarını bulup anneleriyle tanıştırma kararı alırlar. Baba aileyle tanışınca aile ilişkileri epeyce karmaşık bir hal almaya başlar.

3. The Artist (2011)

Artist

Yönetmen: Michel Hazanavicius Rotten Tomatoes: %95 Oyuncular: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman

The Usta fragman:

1927 senesi Hollywood ’da sesli filmlerin başlamasıyla unutulmaya başlayan George Valentin ile bu süreçte yolları kesişen Peppy Miller ’ın etkileyici hikayesini anlatıyor.

2. Enough Said (2013)

Enough Said

Yönetmen: Nicole Holofcener Rotten Tomatoes: %95 Oyuncular: Julia Louis-Dreyfus, James Gandolfini, Catherine Keener

Enough Said fragman:

Boşandıktan sonradan hayatını tamamen kızına ve onun üniversite kariyerine adıyan Eva masözlük yaparak para kazanmaktadır. Bu sırada Albert ile tanışır ve ikili eğlenceli bir ilişkiye başlar. Eva ’nın müşterilerinden Marianne ise kesintisiz eski kocasını yererken, bahsedilen adamın Albert olma olasılığı üstüne Eva ’nın ilişki dünyası karışık bir hal alır.

1. The Big Sick (2017) 

The Big Sick

Yönetmen: Michael Showalter Rotten Tomatoes: %98 Oyuncular: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter

The Big Sick fragman:

Film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Pakistan doğumlu komedyen Kumail ’in tek gecelik birlikte olduğu Emily ’e ardından aşık olması ve Kumail ’in Müslüman kültürüyle Emily ’ nin ailesi arasındaki çatışmaları konu alır.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir