Anasayfa / Genel / Sokağa Çıkma Yasağının Bitmesinin Gerisinde Resmen Normalleşme Süreci Başladı

Sokağa Çıkma Yasağının Bitmesinin Gerisinde Resmen Normalleşme Süreci Başladı

Koronavirüs pandemisi sebebiyle Mart ayından beri ülke genelinde geniş çaplı önlemler gücenmiş, büyükşehirler ilk olarak edinmek üzere pek çok bölgeye dönemsel olarak sokağa çıkma yasakları getirilmişti. Son dönemde iyiden iyiye denetim altına alınan COVID-19 pandemisi sonucunda, artık yeni bir döneme giriliyor. 1 Haziran(bugün) saat 00.00 ’ın arkasında Türkiye genelinde normalleşme süreci başladı. Bu kapsamda 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı 18 yaşına indirilirken, şehirlerarası gezi kısıtlaması da en ince ayrıntısına kadar kaldırıldı. 

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kafe, lokanta, pastane, kıraathane, dere bahçeleri, dernek lokalleri, yüzme havuzu ve kaplıca türü işletmeler sosyal mesafeyi gözetmesi karşılığıyla saat 22.00 ’a kadar açık kalabilecek. Bu süreçte bar, pavyon, meyhane, gece kulübü, nargile kafe gibi mekanlar ise kapalı kalmaya devam edecek. 

Yeni normalleşme süreciyle birlikte halk personelleri de olağan mesai sürecine dönecekler. İdari izinli olan veya elastik çalışma sistemiyle çalışan halk personelleri bugünden itibaren COVID-19 öncesindeki çalışma mesaisiyle çalışacaklar. 

Müze ve kütüphaneler açılıyor

1 Haziran itibariyle müze ve kütüphane gibi yerler de her tarafta hizmet vermeye başlayacak. Bu mekanlarda da benzer şekilde sosyal uzaklık kuralına dikkat edilmesi kayda değer noktaların başında geliyor. 

Yasaklar kimler için devam ediyor?

Ülke normalleşmeye başlasa da hala belirtilen yaş kesimlerinin sokağa çıkması yasaklanmış. Bu yasak, 18 yaş altındaki gençlerle 65 yaş üstündeki yaşlıları kapsıyor. Bu yaş grubunda bulunan vatandaşlardan 18 yaşının aşağıda olanlar çarşamba ve cuma günleri, saat 14.00 – 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekken, 65 yaşın üstündeki vatandaşlar ise pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında sokağa çıkıp hava alabilecek. 

Eğer vaka sayısı artarsa kurallar geri gelecek

Normalleşme sürecinin en manâlı konusu ise sosyal mesafe kurallarına her zamankinden daha artı dikkatli olmak. Evet, kurallar esnetilmeye başladı, ama aslında işi olmayan insanların hala dışarı çıkmaması gerekiyor. Çıktığında ise maske, eldiven gibi malzemeler kullanarak sosyal uzaklık kuralına uyması isteniyor. Eğer, normalleşme süreci sonucunda olgu sayılarında seri bir artış yaşanırsa, bu kurallar kademeli olarak bitmiş getirilecek. 

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir