Anasayfa / Genel / Snapdragon 875, Cortex X1 ve Cortex A78 Çekirdeklerini Bir Arada Kullanabilir

Snapdragon 875, Cortex X1 ve Cortex A78 Çekirdeklerini Bir Arada Kullanabilir

ARM’nin 2021 model amiral gemilerine baskı verecek Cortex A78 ve Cortex X1’i duyurmasının arkasında Qualcomm’un yeni tür amiral gemisi işlemcisi şekillenmeye başladı. Son raporlara kadar Qualcomm’un üst düzey telefonlarda yer alacak yeni işlemcisi, Snapdragon 875 olarak adlandırılacak.

Qualcomm, Snapdragon 855 ile birlikte “1+3+4” üçlü küme mimarisini tanıtmıştı. Bu mimari bir süper çekirdek, üç büyük çekirdek ve dört enerji tasarruflu çekirdekten oluşuyordu. Mesela, Snapdragon 865, 1 yüksek frekanslı Cortex A77, 3 Cortex A77 ve 4 Cortex A55 enerji tasarruflu çekirdekten oluşuyordu. Snapdragon 875 de muhtemelen Cortex X1 süper çekirdek ve Cortex A78’in bir kombinasyonu olarak karşımıza çıkacak.

Snapdragon 875, ARM CPU’larla Android telefonlarda zirveyi belirleyecek

arm cortex x1, cortex a78

Qualcomm, Snapdragon 875’te Cortex X1‘i süper çekirdek olarak sunabilir. ARM’ye göre Cortex X1, Cortex-A77’den %30 daha yüksek performans sunacak. Hem Cortex-A78’e kıyasla tam sayı (integer) performansında %23’lük bir iyileştirme vadediyor. Hem Cortex-X1, Cortex-A78’in iki katı cihaz öğrenme yeteneğine sahip.

Qualcomm, Snapdragon 875’te Cortex X1 + Cortex A78 mimarisini kullanacaksa, muhtemelen 1+3+4 kombinasyonu da devam edecek. Bu işlemci, büyük olasılıkla Android telefonlarda performansıyla zirveyi belirleyecek. Xiaomi, son dönemde MediaTek’in Dimensity 5G yongalarına yönelse de, MediaTek’in Qualcomm karşı hakiki bir korkutma oluşturması o kadar muhtemel değil.

Qualcomm’un Snapdragon 875’i daima olduğu gibi dördüncü çeyrekte tanıtması bekleniyor. Daha önce yeni işlemcinin erken geleceği söylentileri vardı, fakat koronavirüs salgını sebebiyle bu ihtimale şüpheyle bakılıyor.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir