Anasayfa / Genel / Smart TV Nedir? Smart TV Almamak İçin 4 Neden

Smart TV Nedir? Smart TV Almamak İçin 4 Neden

İlk Smart TV patenti 1990 ’lı yıllarda dargın olsa da bu televizyonlar son 5 yıldır popüler ve ulaşılabilir duruma geldiler. Smart TV ’ler, internete alt olması halinde mobil cihazın sunmuş olduğu birçok özelliği sunabiliyor ve birçok durumda insanlara rahatlık sağlayabiliyor. Şu lahza piyasada birçok markanın sunmuş olduğu sayısız Smart TV modelleri bulunuyor ve fiyatları markadan markaya değişiyor

Smart TV ’ler her ne kadar bayağı televizyonlara kadar daha fazla özellik sunsa da bu stil televizyonlara haddinden fazla paralar ödemeye sahiden de gerek değil. Eğer siz de yeni bir Smart TV almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce yazımızı okumanızı nasihat ederiz.

Smart TV nedir?

Smart TV nedir

Smart TV yani zeki televizyon, yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi internete bağlanarak uygulamalarla doğru birçok özelliği geniş ekranlarda sunuyor. Misal verecek olursak, başvuru formu marketinden YouTube indirerek müzik dinleyebilir ya da Netflix indirerek film veya dizinizi seyredebilirsiniz

Smart TV baştan sona televizyonlarınızda oyun oynayabilir, sosyal medya hesaplarınıza bağlanabilir ya da bir yayın akışını televizyonun hafızasına kaydedebilirsiniz. Basit bir deyişle telefonlarınızda yaptığınız her şeyin aynısını Smart TV ’nizde de yapabilirsiniz. 

Netflix, Amazon gibi uygulamaların gititkçe popülerleşmesi Smart TV ’ye olan ihtiyacı da arttırdı. Bugün bir Smart TV satın olmak istediğinizde birçok televizyonun kendinden Netflix veya Facebook uygulaması olduğunu göreceksiniz. Smart TV ’nin ne olduğundan yeterince bahsettik. Şu Anda sıra neden bir Smart TV almamanız gerektiğini açıklamakta.

1. Smart TV ile güvenliğiniz ve gizliliğiniz risk aşağı olabilir

Smart TV nedir

İnternetle çalışan bir aygıt almaya karar verdiğiniz zaman güvenliğiniz defalarca önceliğiniz olmalıdır. İnternette gezinirken aleyhinde tarafın edindiği her bir kişisel bilgi sizin için ileride büyük bir risk unsuru olabilir. FBI bile insanları Smart TV ’lerin gizlilik ihlali yaptığı konusunda uyarıyorsa, şayet de sahiden tedbir almakta üstünlük var.

Az Kalsın bütün Smart TV ’ler ne izlediğinizi teftiş edip sizlere ona göre reklam sunabilmek için ACR denilen bir içerik tanınma arabulucu kullanır. Her ne kadar bu verilerin kullanılmasını sınırlayabilseniz de, ara sıra bu ayarları bulmak fazla güç olabilir ya da sınırlamayı yalnızca bir yere dek yapabilirsiniz. 

Smart TV nedir

Smart TV ’lerde yer alan bir başka güvenlik açığının sebebi ise cihazların güncelleme alamaması. Basitçe açıklamak gerekirse her platform güncelleme alabilmek için sağlayıcısına kopamamak zorundadır fakat TV bileşenleri güncellenemez. Bu sebeple televizyonunuzun güncelleme ya da yazılım yaması alamaması, Smart TV ’nizin ağında savunmasız bir güvenlik açığına sebep olabilir.

Smart TV ’lerde gizliliğinizi tehlikeye atacak bir diğer özellik ise çoğu Smart TV ’nin entegre kamera ve mikrofon sistemine sahip olması. Yukarıda saymış olduğumuz güvenlik açıklıkları kullanılarak kamera üzerinden izniniz olmadan gözetleniyor olmanız gayet olası. Keza bu gözetlemeler yalnızca kötü amaçlı hackerlar tarafından da yapılmıyor. 2015 yılında CNN, yaptığı bir haberde Samsung ’un mahremiyet politikalarını aşarak Smart TV üzerinden gerçekleşen görüntülü konuşmaları üçüncü partilerle paylaştığını bahis etti.

2. Smart TV yerine geçebilecek cihazlar mevcut

Smart TV nedir

Aslına baktığımız vakit Smart TV alma nedenlerimizin en başında YouTube, Netflix veya Amazon gibi uygulamalara rahatça erişmek geliyor. Fakat bu cins özelliklerin sadece Smart TV ’lerde bulunmadığını, kullanacağınız alternatiflerin Smart TV ’nizden daha çok iş göreceğini söylemekte avantaj var.

Apple TV veya Chromecast, Smart TV ’lere karşı kullanılabilecek en iyi alternatiflerden sadece ikisi. Bu cihazları olağan bir televizyonunuza bağladığınız andan itibaren bir Smart TV ’nin sunmuş olduğu bütün özelliklere kavuşabilirsiniz. Dahası, bu stil cihazların arayüzleri bir Smart TV ’ye tarafından çok daha kolay ve kullanışlıdır.

Smart TV nedir

Chromecast ve Apple TV aynı zamanda akıllı telefonlarınızla uyumlu halde çalışır ve siz koltuğunuza oturduğunuz süre işlemlerinizi telefon üzerinden kolayca halledebilirsiniz. Bu alternatifler Smart TV fiyatlarına bakıldığı vakit keza daha uygun hem de daha kullanışlı halde oluyor. 

Smart TV ’niz birkaç sene daha sonra çalışmayabilir ya da gelecekte çıkacak yeni uygulamaları desteklemeyebilir. Ama yukarıda saymış olduğumuz alternatifleri zahmetsizce değiştirebilir veya gidip başka bir televizyona rahatça takabilirsiniz.

3. Smart TV ’ler düşündüğünüz dek akıllı olmayabilir

Smart TV nedir

Bir akıllı televizyondan en büyük beklentimiz doğal haliyle akıllı olması. Yani bir işlemi yaparken bir video aratırken televizyonun arayüzünün de en düşük kendisi dek zeki ve işlevsel olması gereklidir. Telefonlarda ya da bilgisayarlarımızda bu nesil işlemleri yerine getirmek çok daha basit çünkü zahmetsizce bir şeyleri yazıp aratıp tıklayarak seçebiliriz. 

Smart TV ’lerde bu nesil işlemleri yapmak maalesef telefonda veya bilgisayarda olduğu dek kolay olmuyor. İki saat baştan başa ekrandaki klavyeyi kullanarak izlemek istediğiniz filmin adını girmek fiilen de Çin işkencesine dönebiliyor. Adı doğrusu de uzun bir film izlemek istediğinizde olay eğlenceden çıkıp sizler için bir sinir harbine dönebilir. Google Pixel 4 XL

Chromecast veya Apple TV gibi alternatiflerde uygulamayı telefonlarınızdan kullanacağınız için ad girme olayı çok daha az can sıkıcı olabilir. Hem, bu tarz alternatiflerin ses asistanına sahip uzak kumandaları olduğunu söylemekte üstünlük var. 

4. Smart TV uygulamaları sanıldığı gibi hatasız çalışmıyor

Smart TV nedir

Bir içeriği izlemek için Smart TV uygulamalarını uygulamak gayet doğal. Fakat uygulamaların sunmuş olduğu performansın telefonlarınızda sunduğundan çok daha düşük olduğunu söylemekte menfaat var. Bu performans düşüklüğünün sebeplerinden biri ise Smart TV ’lerin öteki cihazlarla aynı işlem gücüne sahip olamaması.

Eğer daha önce Smart TV kullandıysanız, uygulamanın kolay bir şeyi yaparken bile donduğunu deneyim etmişsinizdir. Çoğu gerçekte operasyon esnasında yaşanan donmalar sistemin çökmesine bile sebep olabilir. Sistemde çöküntü olmasa bile dilekçe bir kere donduktan daha sonra sizi uygulamayı kapatıp her tarafta başlatmanızı isteyebilir. 

Smart TV ’lerde sık görülen bir başka problem ise televizyonunuza bağladığınız Bluetooth kulaklığın her uygulamayla akıcı çalışmıyor olması. Bu yüzden kulaklıklarınızı her seferinde televizyonla yeniden eşleştirmeniz gerekebilir ve bu tarz uğraştırıcı şeyleri her zaman yerine getirmek işin eğlencesini bir nebze de olsa kaçırabilir.

Smart TV nedir

YouTube, Facebook ya da Netflix gibi içerik sağlayıcıları uygulamalarının akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar ve hatta akıllı saatler üzerinden kullanabilir olması için birçok öbür platforma düzenli tatbik üretiyorlar. Ne eyvah ancak Smart TV ’ler, bu tarz içerik üreticilerin öncelik sırasında en sonda geliyor. 

İçerik bakımından Smart TV ’lere çok da bedel verilmemesi ileride başka bir probleme yol açabilir. Yani bundan 3-5 sene sonra, şirketler Smart TV ’lerle düzenli kullanım yapmayı bırakırlarsa, zeki televizyonunuz sandığınız değin zeki kalamayabilir. Bu gibi durumlarda televizyonunuz kullanılamaz hale geldiği vakit yöneleceğiniz ilk şey tekrar Apple TV gibi alternatifler olacaktır. 

Smart TV almalı mısınız?

Smart TV nedir

Smart TV ’lerin birçok avantajı olduğunu biliyoruz. Amacımız da zaten sizi yeni bir Smart TV almaktan caydırmak yok. Ama alacağınız şeyin fiilen de vaad ettiği gibi bir performans sunmayacağını bilmekte avantaj var. Emniyet ve mahremiyet açıklıkları, şayet de Smart TV ’nin getirdiği en büyük tehditlerden birisi.

Eğer halihazırda çalışan bir televizyonunuz var ve onun yerine Smart TV almayı düşünüyorsanız, bunun o kadar de akıllıca olmadığını ve Chromecast gibi alternatiflerle zaten çalışan televizyonunuzu zeki hale getirebileceğinizi söylemekte avantaj var.

İlk defa televizyon alacak halk içinse Smart TV bulmak alışılagelmiş televizyon bulmaktan daha basit olacağı için bir Smart TV satın alması gayet doğal. Kendinizi gözetmek istediğiniz sürece bu televizyonlarda internete bağlanmayarak çevrimdışı takılabilir, ya da riske girip nimetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store, 2020’nin en iyi mobile oyunlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir