Anasayfa / Genel / Sivas ’ta Bir Adam, Tutkunu Olduğu Otomobilin Minyatürünü 36 Senede Tamamladı

Sivas ’ta Bir Adam, Tutkunu Olduğu Otomobilin Minyatürünü 36 Senede Tamamladı

Minyatür vasıta yapımı ve koleksiyonu çoğu otomobil tutkununun alaka gösterdiği hobilerden sadece biri. Birçok kişi, daha ucuz ve ulaşılabilir olan bu hobiyi edinerek otomobillere olan sevgisini bir nebze de olsa dindiriyor. Sivaslı emekli mobilya ustası Bahattin Okurgan da o insanlardan biri olarak hayran olduğu otomobilin minyatürünü tam 36 sene sonunda tamamlamış. 1974 model Chevrolet Impala hayranı olan Okurgan, şu an sahip olamasa bile bir süre kullandığı bu aracın minyatürünü yapmayı başarmış.

Emekli ressam Bahattin Okurgan, 1984 yılında başladığı model otomobilin üretimini tam 36 sene sonradan tamamlayarak ortaya sevilen klasik otomobilin çok iyi bir minyatürünü çıkarmış. 36 senede tamamlanan bu aracın boyu 104 cm, ağırlığıysa tam 30 kg. Aracın her detayı dikkatle işlenmiş ve orijinal maket otomobillere taş çıkaracak dek iyi bir işçilikle üretildiği her hâlinden belirlenmiş oluyor.

Birebir olması için 9 kere şeklini bozdu:

chevrolet impala

Şu lahza 69 yaşında olan Bahattin Okurgan, konuyla ilgili verdiği röportajda, “Arabaya hevesim oldu, yapmak istedim. Elimde numune olduğu için birebir ölçülerini alıp devam ederek yaptım. 1984’ten 2020 yılına değin yapmaya devam ettim. Arada bir takım zamanlar işimin yoğunluğundan nedeniyle ilgilenemedim. Ölçü üzerinden resimlendirdim. Kartonlarla şablonlarını çıkardım. Ondan sonra öteki malzemelerini hazırladım. Şekillerini vermeye başladım ama ölçüyü tutturmak ve bire bir aynısının olması için 9 kez şekil bozdum. Büyük bir çaba sonunda böyle bir netice aldım. Koltuklarını kendi elimle yaptım. Kimseden destek almadan bu arabayı bitirmiş oldum” ifadelerini kullandı.

Yaptığı minyatür araca kendi evinde gözü gibi baktığını ileten Okurgan, ayrıntılarıyla el emeğinden oluşan modelin müzede sergilenmesini istediğini de aktarıyor. Hem emekli artist, isteyen bir koleksiyonere minyatür Chevrolet Impala ’yı satabileceğinin de sinyallerini veriyor.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir