Anasayfa / Genel / Sitelerin Surface Web-Dark Web Sürümleri Arası Geçiş Özelliği Sunan Tor Browser 9.5 Yayınlandı

Sitelerin Surface Web-Dark Web Sürümleri Arası Geçiş Özelliği Sunan Tor Browser 9.5 Yayınlandı

İnternetin soyut yüzü olarak tanımlanan Dark Web, ücretli platformlara ait kullanıcı adı ve parola bilgileri, yasa dışı maddelerin satışı, uyuşturucu ve tabanca satışı, sahte teknolojik ürün satışı ve güya kanunsuz faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. 

Kullanıcılar, bu karanlık dünyaya Tor gibi üstteki düzey gizlilik sunan internet tarayıcıları vasıtasıyla girebiliyorlar. İnternetin keşfedilmeyen bölgelerindeki siteler, ‘.com ’ ya da ‘.org ’ gibi herkes tarafından aşina alan adlarını uygulamak yerine, üstteki düzey bölge adı .onion ’ı kullanıyorlar. Tor ağı dışındaki tarayıcıların erişemediği bu adresler gerçek DNS adları kullanmıyorlar.

dark web

Dün itibarıyla yayınlanan yeni Tor Browser 9.5 sürümü, Tor kullanıcılarının, bir internet sitesinin Surface Web sürümü ile Dark Web sürümü arasında geçiş yapabilmesine müsade veriyor. Kullanıcılar, alışılagelmiş bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, adres çubuğundaki “.onion kullanılabilir” yazar bir arma yoluyla söz konusu sitenin üstteki seviye alan namına sahip olup olmadığı hakkında veri sahibi olabilecekler ve isterlerse bu simgeye tıklayıp internet sitesinin onion sürümünü de ziyaret edebilecekler.

tor

Facebook, DuckDuckGo, New York Times, BBC, Pornhub gibi popüler internet sitelerinin Tor versiyonları da bulunuyor, ama sitelerin .onion bölge adları oldukça kompleks olduğu için akılda tutulamıyor. 

Örneğin, DuckDuckGo ’nun Surface Web versiyonu DuckDuckGo.com iken, .onion versiyonu https://3g2upl4pq6kufc4m.onion şeklinde yazılıyor. Tor Browser 9.5 güncellemesi, DuckDuckGo’yu veya Tor versiyonu olan bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde .onion versiyonunun da olduğunu size bildirecek ve tek bir tıklama ile geçiş yapmanıza imkan tanıyacak.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir