Anasayfa / Genel / Şimdiye Kadarki En Eski ve En Büyük Maya Anıtı Keşfedildi

Şimdiye Kadarki En Eski ve En Büyük Maya Anıtı Keşfedildi

Bilhassa matematik ve mimarlık alanındaki üstün becerileri sayesinde antik çağın en gelişmiş medeniyetlerinden biri olan Mayalar, kireçtaşından yaptıkları dev binaları ve anıtları ile bugün zeka bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.

Arizona Üniversitesi’nden arkeolog Takeshi Inomata ve ekibi, Maya Krallığı ’na ev sahipliği yapan Meksika ’nın güney ucunda yer alan Tabasco eyaletinde, yaklaşık bir buçuk kilometre uzunluğunda devasa bir inşa keşfetti. Araştırmacılar, bu yapının şimdiye değin yer alan en eski ve en büyük Maya anıtı olduğunu belirtiyorlar.

Kil ve topraktan yapılan merasim alanının, MÖ 1000 ila 800 aralarında yapı edildiği tahmin ediliyor

meksika maya anıtı

Popüler bilim dergisi Nature ’da yayınlanan çalışmaya tarafından, kil ve topraktan yapılan bu tören alanının MÖ 1000 ila 800 aralarında yapı edildiği tahmin ediliyor. Heybetli boyutu ve kapladığı bölge itibarıyla daha önce bulunan hiçbir Maya anıtına benzemeyen inşa, Maya Krallığı ’nın geçmişine ışık tutacak fazla kayda değer bir buluş olarak değerlendiriliyor.

Mayaların inşa ettiği ritüel alanının mimari yapısını ve topoğrafyasını hariç tutmak için, lazer darbeleri ile bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan LIDAR teknolojisini kullanan arkeologlar, bu devasa yapının gerçekte yüzyıllardır açık bir şekilde orada olduğunu ancak kimse tarafından fark edilmediğini söylüyor. 

Mayaların inşa ettiği alanda şu ana kadar bulunan tek taş heykel, bir hayvanı tanımlama ediyor

maya heykel

LIDAR teknolojisi bir uçtan bir uca Aguada Fénix adı verilen alanın yakınında kare şeklinde bir höyük olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, takriben 1.400 metre uzunluğunda ve 400 metre genişliğinde olan yerde bambaşka tipte yapıların olduğunu belirtiyor. 

Aguada Fénix ’in, MÖ 1200 yıllarından başlayarak MÖ 500 yıllarına dek Orta Amerika ’nın büyük bir kesiminde hüküm süren Olmekler ’in kalıntılarını taşıyan San Lorenzo ve La Venta alanları ile benzerlikler taşıdığını açıklayan araştırmacılar, bölgede insan formunda heykel olmamasının, bu komplekste yaşamış eski Maya halkı hakkında manâlı ipuçları sağlayabileceğine uyarı çekiyor.

Çalışmanın başyazarı Inomata, “Olmec merkezlerinden bambaşka olarak Aguada Fénix, yüksek statüdeki bireyleri temsilci heykeller gibi toplumsal eşitsizlikle ilgili net göstergeler sergilemiyor. Alanda şu esas kadar bulunan tek taş heykel, bir hayvanı tarif ediyor” dedi. Eğer bu alanda yaşamış Maya halkı, doğrusu de hiyerarşik formları reddeden bir toplum yaşamı benimsemişlerse, o dönemdeki dinamikleri ve sosyolojik yapıyı daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir