Anasayfa / Genel / Sıhhat Bakanı, İkinci Dalga Hakkındaki Görüşlerini Paylaştı

Sıhhat Bakanı, İkinci Dalga Hakkındaki Görüşlerini Paylaştı

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yapan Sağılık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ’de koronavirüsün ikinci dalgasının beklenmediğini aktardı. Virüsün ülkemizde görüldüğü günden bu yanlamasına toplum olarak birlik anlayışıyla hareket edildiğinin altını çizen Bakan Koca, ikinci dalgayı beklemediklerini ısrarla vurguladı. Aktüel verilere göre bugünkü vaka sayısının 867 kişi, ölüm sayısınınsa 24 kişi olduğunu belirten Koca, “Son 3 haftadan bu yanlamasına entübe ve yoğun bakım hastamızın düştüğünü görüyoruz” dedi.

Salgının etkisi azalsa da henüz iyice bitmediğini aktaran Fahrettin Koca vatandaşlara uyarılarda da bulundu. Bakan, “Tedbirlere uymadığımız takdirde, hayatın normalleşmeye başlayan her alanı, tehlike alanı hâline gelecektir. Çağırmak ancak hastalık yayılma açısından daha bakımlı bir hâle sahiptir. Kontrollü sosyal yaşam dönemi için rehberlerden bahsettim. Ana başlığı; salgın yönetimi ve çalışma rehberidir. Ayrı sektörlerdeki imal yerleri ve iş yerlerinden başlayarak spor ve AVM ’lere kadar, bütün çalışanların ve müşterilerin uymaları gerekenler yazmaktadır” sözlerini kullandı.

Maske kullanımı hâlâ çok manâlı:

koronavirüs

Normalleşme sürecinde alınan tedbirlerden maske kullanımı da fazla merak edilen bir noktaydı. Bakan Koca, bu konuda sıcacık davranılmasının hatalı olduğunu ve maskeyi kuralına uygun şekilde takmayan vatandaşların konunun ciddiyetini hatırlamaları gerektiğini bildirdi. Bugüne değin salgın sebebiyle 4.585 hastanın kaybedildiğini vurgulayan Fahrettin Koca, içten şekilde maske kullanımına elbette devam edilmesi gerektiğini ekledi.

Sürecin ülkemizce az hasarla aşıldığını da belirten Afiyet Bakanı, toplu alanlarda 3 saatten artı kalınmaması gerektiğini dile getirdi. Bunlara ek olarak Bakan Koca, aşı çalışmalarına da değinerek Türkiye ’de konuyla ilgili çalışma sürdüren 22 üniversite ve merkezin var olduğunu söyledi. Aşı geliştirme amaçlı Rusya ’yla bir ortak sürece girildiği de Koca tarafından bildirildi. Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma yasağıyla ilgili de herhangi bir düşüncenin olmadığı iletilirken gerektiğinde il bazında sınırlamaların her lahza olabileceği söylendi.  

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir