Anasayfa / Genel / Sıçanların Koronavirüs Nedeniyle Son Derece Saldırganlaştığı Gözlemlendi

Sıçanların Koronavirüs Nedeniyle Son Derece Saldırganlaştığı Gözlemlendi

Bir süredir dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınının önüne geçmek nedeniyle, bir dizi önlemler alınmıştı. Bu önlemlerin başında da halka açık birçok yerin kapatılması geliyordu. Durumlar bu şekilde olunca da, çoğu canlının dengesi daha alçak üst oldu. Restoranların kapatılmasından dolayı yemek bulması zorlaşan kemirgenler, değişik davranışlar sergilemeye başladı.

Şehirde yaşayan çoğu kemirgen, bu restoranların yemek yemek artıklarından beslenerek hayatını devam ettiriyordu. Karnını doyurmayı başaran kemirgenler, kent içinde saklanmaya devam ederek insan hayatını zorlaştırmıyordu. Koronavirüsle uğraş dahilinde bu tarz yerlerin kapatılmasıysa, kemirgenlere de çok büyük darbe vurdu. Yiyecek bulamayan kemirgenler diğer besinlere yöneldi ve gün yüzüne çıktı.

Sıçanlar açlıktan birbirlerine yöneldi:

Sıçan ve yemek

Kemirgenler alanında uzmanlaşmış Robert Corrigan, sıçanların yiyecek ararken birbirlerine yöneldiklerini belirtti. Agresif davranışlar gerçekleştiren sıçanların bu tavrının insanlara karşısında olmadığını söyleyen Corrigan, bunun insanlarına saldırmayacakları ve ısırmayacakları anlamına gelmediğini de ifade etti. Amerikalı uzmanın konu hakkındaki söylemleriyse halkta rahatsızlık yarattı.

Daha önce İngiltere Milli Haşere Denetleme Teknisyenleri Birliği de kamuya açık yerlerin kapatılmasının bu tarz istenmeyen sonuçlar oluşturacağının altını çizmişti. Kuruluş, yiyecek bulamayan sıçanların üreme için manâsız binaları ikâmetgâh tutacaklarını ve gereklilikten doğan cesurca dışarı çıkacaklarını aktardı. 

Yamyamlığın kanıtları görüntülendi:

Sıçan

Corrigan, aç bir sıçanın fazla agresif hâle gelebileceğini söyledi ve yamyamlığın kanıtlarının görüldüğünü de ekledi. Biçare kalan sıçanlar, diğer sıçanlara ve hatta kendi kolonilerinde bulunan sıçanlara saldırabiliyorlar. Corrigan’ın “Saldırıyorlar, öldürüyorlar ve birbirlerini yiyorlar” sözleriyse sıçanların aç kalınca ne değin değiştiklerini gözler önüne serdi.

55 farklı virüs taşıyan sıçanlar; kapı, plastik ve ağ gibi engelleri kuvvetli dişleri bir uçtan bir uca kolaylıkla aşabiliyorlar. Corrigan göre ‘uyum üstadı’ olarak adlandırılan sıçanların daha önce görülmediği yerlerde de ortaya çıkmasının fazla mümkün olduğu belirtildi. Kabloları kemirip yangın gibi büyük hasarlara yol açabilen sıçanlar, insanlık açısından büyük risk taşıyor. Uzmanlar, sıçanlara karşısında yeni kontrol stratejilerinin uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Sıçanlardan korunmanın tek yolu temiz ve düzenli almak:

sıçan ve temizlik

Birçok büyük hasara niçin olabilecek bu canlılardan korunmanın tek yoluysa, oldukça temiz ve düzenli olmak. Çatlakları ve delikleri onararak da gelme riskini azaltabileceğiniz sıçanlarla karşılarsanız yapmanız gereken şeyse, bilirkişi haşere ekibine kullanmak. Minik görünen bu canlılardan kendi başınıza kurtulmak isterseniz, başınıza çok büyük işler açılabilir.

Hakkında admin

Check Also

Elon Musk, Mars'a Yüksek Hızlı İnternet Götürmeyi Planlıyor

Elon Musk, Mars’a Yüksek Hızlı İnternet Götürmeyi Planlıyor

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX isimli uzay taşımacılığı şirketinin en büyük hedefi, Mars‘a insan taşımak. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir