Anasayfa / Genel / Sibirya’da Mayıs Ayı Sıcaklığı Ortalamanın 10 Derece Üzerinde Ölçüldü

Sibirya’da Mayıs Ayı Sıcaklığı Ortalamanın 10 Derece Üzerinde Ölçüldü

Avrupa Birliği’nin iklim izleme ağı Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), dünyanın en sıcak mayısının yaşandığını söylerken dünyadaki donmuş kara kütlesinin en büyüğüne sahip Sibirya’da sıcaklıkların ortalamanın 10 derece üstüne çıktığını saptama etti. C3S’nin bildirdiğine göre Sibirya’nın büyük bir kısmı aylardır klasik olmayan bir biçimde sıcak. C3S’den bilim insanı Freja Vamborg, anomalilerin ocak ayında başladığını ve ısrarlı bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Ob ve Yenisei nehirlerinin bir takım bölümlerinde sıcaklığın 1981-2010 yılları ortalamasının hemen hemen 10 derece dek üzerine çıktığını tespit eden bilim insanları, rekor derecede erken buz kırılmalarının yaşandığını da sözlerine eklediler. 800 kilometre kuzeyde bir yakıt deposunun çökmesi sebebiyle 21.000 tonluk dizel yakıtın Norilsk yakınlarındaki bir nehri kirletmesine niçin olan şeyin de tiyal tabakası erimesi olduğu düşünülüyor.

Sanayi öncesi dönemin 1,3 derece yukarısındayız:

Sibirya

Küresel olarak Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı, Mayıs 2020’ye kadarki 12 ay her tarafında sanayi öncesi seviyelerin takriben 1,3 derece yukarısındaydı. Paris Anlaşması kapsamında takriben 200 ülke, Dünya’nın yüzey sıcaklığının artışını 2 derecenin altında veya mümkünse 1,5 derecede sınırlama kararının altına imza atmıştı. 

Sibirya ve Alaska’nın emin bölgelerindeki sıcaklık dalgası, geçen yıl rekor sıcaklık nedeniyle büyük orman yangınlarına maruz kalan bölgelerde özel olarak alarm durumu yarattı. Copernicus ağı, yer aşağı dürüst içe yanan ‘zombi’ alevlerin her yerde canlanabileceğine dair de uyarıda bulundu. 

Antarktika

Küresel olarak da geçtiğimiz mayıs ayı, 1981’den 2010’a değin kaydedilen mayıs aylarının ortalamasından 0,63 derece daha yüksek sıcaklıklar getirdi. Alaska, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Antarktika’da ortalama sıcaklıkların üzerine çıkıldı. Avrupa’daki bir takım bölgeler (Balkanlar’dan İskandinavya’ya), Avustralya, Güney Asya ve Doğu ABD’de ortalama sıcaklıklardan daha düşük sıcaklıklar tespit edildi. Son beş sene, kaydedilen en sıcak yıllar olarak tarihe geçti. Gönder bölgesinde, 19. yüzyılın ortalarından bu yandan 2 derecenin üstünde bir ısınma yaşandı.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir