Anasayfa / Genel / Siber Suçlarla Mücadele İçin ‘Siberay’ Adlı Yeni Bir Birim Kuruldu

Siber Suçlarla Mücadele İçin ‘Siberay’ Adlı Yeni Bir Birim Kuruldu

İnternet üzerinden gerçekleştirilen siber suçlar son yıllarda ülkemizde ve dünyada gitgide artarak artıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konuda yeni bir adım atıldığını aktararak konuk olduğu bir televizyon programında Güvenlik Genel Müdürlüğü Siber Suçlar bünyesinde yeni bir birimin kurulduğunu açıkladı.

Aristokrat, siber suçlara ve alınan önlemlere ilişkin yeni adımların atıldığını söyledi. Güvenlik içerisinde ‘Siberay’ isimli yeni bir birimin kurulduğunu açıklayan Aristokrat, birimin siber devriyelerle, çocuklara ve gençlere musallat olanlara zorunlu cevabı vereceğini öne sürdü. Keza yeni birimin sanal alemde müthiş bir performans sergilediğini ve siber suçları hukukçular, savcılar, hakimlerle birlikte peşine düşüp takip ettiğini belirtti.

Siberay, internet üzerinden işlenen siber suçların önüne geçecek

siberay, süleyman soylu

Katıldığı programda siber suçlara karşı oluşturulan yeni birimi, “Hani bizim Kızılay’ımız var, Yeşilay’ımız var, onların her birinin fazla manâlı etkinlikleri var. Derhal Güvenlik Genel Müdürlüğümüz, Siber Suçlar dairemizin içerisinde Siberay diye, bilhassa çocuklarımızı ve gençlerimizi siber suçlardan gözetmek için yeni bir program başlatıyor.” sözleriyle duyurdu.

Asilzade, insanların sanal alemde hakaretle, iftiralarla karşısında karşıya kalmaları ya da dolandırılmaları durumunda, Siberay’ın saldırganı yurt içinde olması halinde ivedilikle bulacağının teminatını verdi. Bu konularla bizzat ilgilendiğini gösteren bakan Aristokrat, saldırganların yurt açık havada olması halinde bile ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “Son günlerde dünyanın öbür tarafında bir organize suç üyesini yakalayabilmek için, Gürcistan’dan Ukrayna’ya kadar, Kolombiya’ya dek, Arjantin’e kadar takip ettik ve en son Arjantin’de yakalattık.” dedi

Emniyet bünyesinde kurulan yeni birim için siberay.com adlı bir internet sitesi de kuruldu. Laf konusu web sitesinde; siber zorbalık, tehlikesiz ve bilinçli internet kullanımı ve teknoloji bağımlılığı gibi konularda vatandaşları bilinçlendirilmesini amaçlayan içerikler paylaşılıyor.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir