Anasayfa / Genel / Segway, İkonik İki Tekerlekli Aracının Üretimini Sonlandırıyor

Segway, İkonik İki Tekerlekli Aracının Üretimini Sonlandırıyor

Segway Inc., 2001 yılında tanıttığı iki tekerlekli aracı Segway PT ile büyük bir çıkış yakalamıştı. İki tekerleğin aralarında yerleştirilen bir platform ve bisiklet gidonuna aynı bir direksiyonla teftiş edilen Segway PT, düşmenin imkansız olduğu iddiasıyla ortaya çıkmıştı. 

2001 ’de tanıtılmasının arkasından seri bir galibiyet yakalayan Segway PT ’ler özellikle turizm bölgelerinde turistlerin kısa mesafeli gezilerinde kullanılmasının yanına çoğu polis teşkilatı tarafından da kullanılıyor. Ancak artık son Segway PT ’leri görüyor olabiliriz.

Segway PT

Segway PT ’nin üreticisi olan Segway Inc., geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak 15 Temmuz ’da Segway PT ’nin üretimini sona erdireceğini açıkladı. Segway ’in Segway PT ’nin üretimini durdurmasının arkasından, iki tekerlekli aracın şirketin gelirlerinin yalnızca yüzde 1,5’inden azını oluşturması yatıyor. Şirket, Segway PT ’nin üretimini sona erdirerek, scooter gibi şirketin diğer birimlerine yönelmeyi planlıyor. 

Dean Kamen göre geliştirilen iki tekerlekli Segway PT ’nin esas modeli, kullanıcı hafifçe öne eğildiğinde ileri, geriye eğildiğinde geriye doğru hareket edecek şekilde tasarlanmıştı. Segway PT ’yi sağa ve sola hareket ettirmek için ise aracın gidonu kullanıyordu. 

Segway PT

Düşmenin imkansız olduğu iddiasıyla ünlenen Segway PT ’den düşen meşhur isimler aracın ününe ün katmıştı. Segway PT ’yle en meşhur düşüş, 2003 yılında dönemin ABD Başkanı George W.Bush ’un düşüşü olmuştu.

Segway PT ’nin üreticisi Segway Inc. 2015 yılında Çinli nakliye robotu üreticisi Ninebot ’un açtığı berat ihlali davasını kaybettikten daha sonra Ninebot tarafından satın alınmıştı. Şirket, o tarihten itibaren elektrikli scooter üretimine daha fazla önem verir ayla geldi. 

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir