Anasayfa / Genel / Seagate, Oyunculara Yönelik Yeni SSD ’si FireCuda 120 ’yi Tanıttı

Seagate, Oyunculara Yönelik Yeni SSD ’si FireCuda 120 ’yi Tanıttı

Hard disk dediğimizde akla birincil gelen markalardan biri olan Seagate, yeni bir SSD ’sini tanıttı. Üreticilerin, ticari amaçları doğrultusunda ‘gaming ’ adı altında çıkardığı ürünler uyarı çeker vaziyette. Bu tufana Seagate de katılarak yeni FireCuda 120 SSD ’yi duyurdu.

FireCuda 120 SSD ’ler, sürat ve sağlamlık için tasarlanmış gibi gözüküyor. 5.600 TB yazma kapasitesine sahip bu SSD ’ler, haberleşmek için SATA III ara yüzünü kullanıyor. Oyunculara karşın bu SSD 2,5 inç boyutuna sahip. Yerden de tasarruf sağlayan aygıt, şık tasarımıyla oyuncular için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

FireCuda 120 SSD, kararlılık ve dayanıklılık isteyenler için birebir

firecuda

Bu yeni FireCuda SSD ’lerin, 3D TLC NAND flash memory teknolojisi ile üretildiğini söyleyelim. böylece performans açısından asla bir NVMe SSD ile yarışamaz. Bahsettiğimiz PCIe SSD ’ler okuma ve yazma hızı olarak 3450/3200 MB/sn gibi değerlere ulaşabiliyor. FireCuda 120 ’nin ise okuma ve yazma hızı 560/540 MB/sn olarak paylaşılmış. Bütün bu hız farkına, temas ara yüzlerindeki farklılıkların neden olduğunu ekleyelim.

Seagate, ismi duyulmuş bir hard disk üreticisi olarak piyasa SSD çıkarmak istediğinde tercihi NVMe SSD ’ler olmuştu. Bu zamana kadar markanın çıkardığı oyuncu serisi olan FireCuda, SSD olarak bünyesinde NVMe SSD barındırıyordu. Aileye yeni bir aza ekleyen Seagate, FireCuda 120 SSD ile FireCuda sınıfına 2,5 inçlik yeni bir SSD getirmiş oldu. Önceki FireCuda SSD ’nin PCIe M.2 bağlantısıyla kıyaslandığında, yeni FireCuda, 2,5 inçlik yapısıyla anakart yerine kasaya monte edilecek.

Önceki cins FireCuda ’yla kıyaslandığında daha yavaş olması sizleri şaşırtmasın. Hala normal bir hard diskten 30 kata dek daha süratli olduğunu söyleyelim. Bu hız farkını bilgisayarınızı açarken, başvuru yüklerken ya da uygulamayı silerken görebilirsiniz.

SSD ’nin yazılım güncelleme ve sıhhat bilgisini, Seagate ’in yapmış olduğu SeaTools ’dan kontrol edebileceğinizi söyleyelim. Dört bambaşka kapasite seçeneği ile birlikte gelen SSD ’de, 500 GB ile 4 TB aralarında seçim yapabilirsiniz.

500 GB modelin aktüel kurla Türkiye fiyatının (KDV hariç) 716 TL, 4 TB modelinin ise (KDV hariç) 4.439 TL olduğunu belirtelim.

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir