Anasayfa / Genel / Seagate, HDD ve SSD’leri Tarihe Gömecek Cam Temelli Depolama Birimleri Üzerinde Çalışıyor

Seagate, HDD ve SSD’leri Tarihe Gömecek Cam Temelli Depolama Birimleri Üzerinde Çalışıyor

Dünya, büyük bir dijitalleşme sürecinin içerisinde ve bu şart, daha büyük depolama birimlerine duyulan ihtiyacı artırıyor. Uzmanlar, 2025 yılına gelindiğinde 2018 yılına oranla bütün 6 kat daha pozitif veri üretileceğini, bu verilerin takriben 175 zettabayt büyüklüğünde olacağını ön görüyorlar. Muhakkak yüksek çözünürlüklü videoların artması ve IoT teknolojilerinin gelişmesi, daha büyük verilerin ortaya çıkmasının bir numaralı nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Anekdot: 1 zettabayt, 1 milyon terabayt olarak karşımıza çıkıyor. Eğer beklentiler reel olursa önümüzdeki yıllarda trilyon terabayt büyüklüğünde verileri konuşmaya başlayacağız.

Depolama birimi üreticileri, depolama birimlerinin geleceği ile ilgili karşılıklı bir görüşe sahipler. Bu bakış, ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak depolama çözümlerinin sırça malzeme temmeli olaması gerektiği. Bir De bu konuda dağıtılmış çalışmalar da var. Mesela; Microsoft’un “Project Silica” isimli çalışması zarfında mühendisler, yalnızca 2.5 inç büyüklüğündeki bir sabit diskte yer alan bir silis parçasına, 75.6 TB veri toplamayı başardılar. 

Microsoft

Dünyanın en büyük depolama birimleri şu an için 20 TB büyüklük sunuyor ve 3.5 inç formundalar. Dolayısıyla Microsoft’un Project Silica çalışması, fazlasıyla heyecan verici. Microsoft’un projesinden ilham alan Seagate de cam depolama çözümleri üstünde çalışıyor.

Depolama birimleri denince akla gelen birincil şirketlerden Seagate’in CTO’su John Morris, yaptığı açıklamalarla sektörü yakından takip edenleri heyecanlandırdı. Morris, Seagate’in laboratuvar ortamında sırça depolama çözümleri için Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Bu açıklamanın Samsung, Toshiba ve hatta Western Digital gibi depolama birimi üreticilerini de etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Seagate

Sırça temelli olarak depolama birimlerinin üstesinden gelinmesi gereken bir takım zorluklar var. Mesela bu tür depolama birimleri henüz salt okunur yapıda. Yani bu depolama birimlerine şu an için tek seferlik bilgi yazımı gerçekleştiriliyor. Ama ihtiyaç duyulan şey çok kez yazılıp çok kere okunabilme. Bu konuya da değinen Morris, esas zorluğun mantıklı seviyelerde okuma ve yazma yapabilen birimler olduğunu açıklama ediyor.

Dünya genelinde kullanılan internet hızı, hemen şimdi terabit boyutlarına ulaşmış değil. Bu da sırça yapıdaki depolama birimleri için başka bir güçlük. Diyelim oysa bu büyüklükte bir depolama birimine sahipsiniz ve birim içerisinde depolanan verileri bulut platformlarında yedeklemek istiyorsunuz. Eğer mevcut internet hızlarıyla böyle bir şey yapmaya başlarsanız, yedeklemenin bitmesini görmeye ömrünüz yetmeyecektir. Ancak her ne olursa olsun trilyon terabayt büyüklüğündeki veriler, kulağa hayli güzel geliyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir