Anasayfa / Genel / Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Koronavirüse Karşı Kullanılacak Yerli ve Milli İlaç Ürettik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Koronavirüse Karşı Kullanılacak Yerli ve Milli İlaç Ürettik

2020’nin ilk günlerinden beri tüm dünyanın bir numaralı gündemi hiç şüphesiz koronavirüs salgını. Bundan Başka koronavirüs sebebiyle oluşan COVID-19 hastalığına dair demin mutlak çözüm olan bir ilacın geliştirilememiş olması, işleri daha da zorlama bir hale getiriyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de COVID-19 hastalığına bir tedavi bulmak için araştırmalar sürdürülüyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan talimat, ülkemizdeki bilim insanlarının koronavirüsle ilgili bir hap geliştirmekte olduğunu ortaya koyuyordu. Şimdiyse Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan fazla önemli bir izah etme geldi. Bakan Varank, Favicovir isimli ilacın artık yerli ve ulusal imkanlarla üretildiğini açıkladı.

Türkiye’nin koronavirüse aleyhinde yerli imkanlarla üretmeye başladığı ilaç: Favicovir

Favipiravir

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu bünyesinde geliştirilen ilaç, Favipiravir isimli bir ilacın yerli sentezi olarak karşımıza çıkıyor. Atabay Kimya Firması tarafından sentezlenip ruhsatlandırma aşamasına geçilen Favicovir, koronavirüsle mücadele dahilinde kayda değer bir tezgâhtar olacak. Bakan Varank, bu kayda değer ilacın üretilmesinin keza sevinç ayrıca de kibir verici olduğunu açıklama ediyor.

Bakan Varank göre yapılan açıklamalarda Favipiravir isimli ilacın COVID-19’a karşısında etkin olarak kullanıldığı ifade edildi. Bu ilacın yerli sentezinin de fazla manâlı olduğunu bildiren Varank, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın ilacın anında ruhsatlandırılması talimatını verdiğini söyledi. İlacın ruhsatlandırma işlemi tamamlandıktan sonradan Favicovir, keza Türkiye’de kullanılacak ayrıca de yurt dışına ihraç edilecek.

Favicovir

Bakan Varank, koronavirüs salgını Türkiye’ye gelmeden önce harekete geçtiklerini ve “TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu“nu oluşturduklarını ifade ediyor. O dönemlerde 17 ayrı projeye başladıklarını söyleyen Varank, Favicovir ilacının da bu projelerden bir adam başına olduğunu vurguluyor. Sanayi ve Teknoloji bakanına kadar Türkiye, dünyaya tedavi olacak çalışmalarda etkin rol alacak.

Favicovir projesinin başındaki isim olan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel, projenin 5-6 hafta önce başladığını ve kendisinin de sürecin bu dek çabuk tamamlanacağını düşünmediğini açıklama ediyor. Dünya genelinde COVID-19’a karşısında etkin olan 3-4 ilacın olduğunu ifade eden Hoş, Favicovir’in de bunlardan bir tanesi olduğunu ve ateşi çıkmaya başlayan hastalarda bir etkili olduğunu söylüyor.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir