Anasayfa / Genel / Sanayi ve Teknoloji Bakanı: İstanbul, Yükselen Ekosistemler Listesinde 16. Sırada

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: İstanbul, Yükselen Ekosistemler Listesinde 16. Sırada

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan İstanbul, dünyadaki değişik ülkelerden en zinde şehirlerin olduğu sıralamada çoğu şehri geride bırakarak üstteki sıralara tırmandı. Küresel girişimcilik alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Startup Genome’un, değişik kriterleri baz alarak oluşturduğu yükselen ekosistemler listesinde İstanbul 16. banal kendine yer bulmayı başardı.

Listede 16. sırada olan İstanbul’un başarısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kadar da Twitter’dan paylaşıldı. Bakan Varank, Startup Genome’un 2020 raporunun çıktığını belirterek İstanbul’un yükselen ekosistemler listesinde Dubai, Moskova ve Brüksel gibi şehirleri geride bıraktığının altını çizdi. Bakan, teknoloji tabanlı girişimlerde hedeflerin yüksek olduğunu da takipçilerine aktardı.

İstanbul listede 16. sırada:

mustafa varank istanbul tweet

Startup Genome’un oluşturduğu liste sırasıyla şu şekilde:

Mumbai / Hindistan Jakarta / Endonezya Zürih / İsviçre Büyük Helsinki / Finlandiya Guangzhou / Çin Barcelona / İspanya Madrid / İspanya Philadelphia / ABD Manchester / İngiltere  Liverpool / İngiltere  Research Triangle / ABD Kuala Lumpur / Malezya Lizbon / Portekiz Bristol / İngiltere Estonya / Estonya Portland / ABD İstanbul / Türkiye Detroit / ABD Dubai / Birleşmiş Arap Emirlikleri Minneapolis / ABD

Listeye giren birincil 20 yer bu şekilde olurken; Taipei, Hamburg, Wuxi, Tampa Körfezi, Brüksel, Hartford, Milan, Phoenix gibi şehirler kendisine 20. ve 30. sıra arasında yer buldu. Lyon, Houston ve Mexico City gibi şehirlerse 30. ve 40. sıralar arasına girmeyi başardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İstanbul’un 16. olması hakkında “Küresel girişimcilik araştırmaları yapan Startup Genome’un 2020 Raporu çıktı. İstanbul yükselen ekosistemler listesinde, Dubai, Moskova ve Brüksel gibi şehirleri geride bırakıp 16. sırada yer aldı. Teknoloji tabanlı girişimlerde potansiyelimiz yüksek, hedeflerimiz büyük” biçiminde konuştu.

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir