Anasayfa / Genel / Samsung’un Canice Evinden 2 Sene Önce Meydana Çıkan Veliahtına Acilen de Sahtekarlık Suçlaması

Samsung’un Canice Evinden 2 Sene Önce Meydana Çıkan Veliahtına Acilen de Sahtekarlık Suçlaması

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Güney Kore merkezli Samsung ’un veliahtı ve başkan yardımcısı Lee Jae-yong, bir kez daha cezaevine girme tehlikesi ile aleyhinde karşıya. Süreci bilmeyenler için Lee, Ağustos 2017 ’de kamu ihalelerinde devletten imtiyaz temin etmek için sivil toplum kuruluşları aracılığıyla bazı hükümet üyelerine 40 milyon dolar sus payı tahsis etmek ve zimmete para geçirme suçlamalarından 5 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

Parmaklıkların ardında geçirdiği bir yılı aşkın süreden sonradan yaptığı temyiz başvurusu kabul edilen Samsung veliahtı, üst mahkemenin cezayı 2,5 yıla indirmesinin peşinde 2018 ’in yaz aylarında serbest bırakılmıştı. O tarihten bu yana her gün polis merkezine gitgide artarak imza veren Lee, bu kez de sermaye payı fiyatlarında manipülasyon yapmakla suçlandı.

Samsung valiahtı Lee Jae-yong, 2017 yılında rüşvet suçlamasından 5 yıl hapis cezası almıştı

Lee Jae-yong

Konuya ilişkin yazılmış bir tanımlama yayınlayan Lee ’nin avukatları, savcıların talebi sebebiyle derin endişe duyduklarını, ayrıca Lee’nin ayrıca de Samsung‘un soruşturma çerçevesinde tamamen meslek birliğine hazır olduğunu belirtti. 

Güney Kore Mali Komisyonu ’nun, Samsung Biologics‘in değerinin 2015’te 3.7 milyar dolar şişirildiği yönündeki şikayeti üzerine harekete geçen savcılar, iddiaların gerçekliğini araştırmak için bir soruşturma başlatmıştı. Samsung ise soruşturmanın dışardan incelenmesini istemişti.

Savcılar, Lee’nin sermaye payı fiyatlarında manipülasyon yaptığı gerekçesiyle her yerde tutuklanmasını istek ediyor

samsung başkan yardımcısı Lee Jae-yong

Geçtiğimiz ay, iddiaların merkezindeki Lee ’yi sorgulayan Güney Koreli savcılar, Samsung ’un veliahtı ve başkan yardımcısının hisse senedi fiyatlarında manipülasyon yaptığı gerekçesiyle tekrar tutuklanmasını istek ediyor. Babası Samsung Idare Heyeti Başkanı olan Lee Kun-hee‘nin 2014 yılında kalp krizi geçirmesinin peşinde şirketin yönetimini eline geçiren 51 yaşındaki Lee, pozisyon itibarıyla başkan yardımcısı olsa da, Samsung ’u yöneten bir numaralı ad olarak gösteriliyor. 

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12 Pro'da 5G ile Çalıştığında Çok Sıkıntı Çıkaracak Bir Batarya Sorunu Keşfedildi

iPhone 12 Pro’da 5G ile Çalıştığında Çok Sıkıntı Çıkaracak Bir Batarya Sorunu Keşfedildi

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iPhone 12 serisi şu sıralar en fazla konuşulan konular arasında olmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir