Anasayfa / Genel / Samsung, Sürücüler İçin Navigasyon Desteği Sağlayan Bir VR Gözlüğü Üzerinde Çalışıyor

Samsung, Sürücüler İçin Navigasyon Desteği Sağlayan Bir VR Gözlüğü Üzerinde Çalışıyor

Günümüzde çoğu üstteki segment araç, karanlıkta yayaların algılanmasına yardım etmek için ses kontrolü, acil durumlarda otomatik frenleme, otomatik sürüş ve hatta gece görüşü gibi bir takım yüksek teknoloji seçenekleriyle donatılıyor. Her geçen gün çoğalan otomobil teknolojilerine bir katkı maddesi da sektöre pek de yakın olmayan Samsung ’dan geldi.

Daha fazla ürettiği elektronik cihazlarla tanıdığımız Samsung, sürücülerin daha iyi ve daha fazla güvenlikle sürüş yapmasına muavin olacak özgün bir çözüm buldu. Şirket, adım adım navigasyonu ilk elden kullanıcının lenslerine yansıtan bir sanal gerçeklik gözlüğü için berat başvurusunda bulundu.

Samsung ’un navigasyon desteği sağlayan VR gözlüğü nasıl çalışıyor?

Samsung VR gözlük

Samsung ’un patent başvurusunu yaptığı VR gözlüğü, temel anlamda sürücülerin sık görmesi gereken hız bilgisi gibi bilgileri aracın ön camına yansıtan head-up display (HUD) gibi çalışıyor. Bu noktada gözlük, bilgileri ön cama yansıtmak yerine ilk elden sürücünün takmış olduğu VR gözlüğe göndererek sürüş deneyimini bir üstteki noktaya taşımayı vadediyor.

Bu gözlükleri kullanan kişiler, adım adım navigasyon bilgilerinin yanı sıra yakındaki yakıt istasyonlarını (fiyatlar dahil), restoranları ve öteki çekici yerleri gözlükle birlikte sanal gerçeklikle görüntüleyebilecek. Bunu yapmak içinse gözlükler, zeki telefonlardaki bir harita uygulaması veya aracın dahili GPS‘i ile senkronize edilecek.

Otomotiv endüstrisinde artırılmış ve sanal hakikat teknolojilerine olan yatırım artıyor:

Otomotiv endüstrisi, artırılmış hakikat (AR) ve sanal hakikat (VR) teknolojilerine en çok yatırım yapılan sektörlerin başında geliyor. Statista ’ya göre küresel otomotiv pazarında AR & VR çözümlerinin 2025 yılına kadar takriben 673 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu noktada Samsung ’un sürücüler için VR gözlük başvurusu sektörde pek de yeni bir kavram yok.

2017 yılında İsviçre merkezli WayRay, şirketin ‘Navion ’ olarak adlandırdığı otomobiller için birincil holografik navigasyon sistemini tanıtmıştı. Ama WayRay ’in sisteminin çalışması için ekstra bir gözlüğe gereksinim duyulmuyordu.

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir