Anasayfa / Genel / Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye piyasasında satılan tüm telefonlar sıradan 2 sene zaman ile garanti kapsamındadırlar. Eğer özel bir sigorta yaptırmadıysanız bu 2 yıl içinde cihaz kaynaklı bütün sorunlarınıza bedava çözüm bulabilirsiniz. Samsung marka telefonunuzun ne kadar garanti süresi kaldığını öğrenmek için Samsung garanti sorgulama işlemi yapmalısınız.

Samsung garanti sorgulama işlemi için izleyebileceğiniz birkaç kolay yol var. Samsung garanti sorgulama işlemini internet üzerinden veya telefonla yapabilirsiniz. Hangi yolu izlerseniz izleyin mutlaka cihazınıza ait IMEI numarasını biliyor olmanız gerekiyor. Sizin için Samsung garanti sorgulama nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve izleyebileceğiniz bambaşka öğrenme yollarını anlattık.

Samsung garanti sorgulama nasıl yapılır?

Adım #1: Arama ekranından *#06# rakam ve simgelerini tuşlayarak IMEI numaranızı öğrenin. Adım #2: Telefonun “Ayarlar” menüsünü açın. Adım #3: “Aygıt hakkında” bölümünden telefonun model bilgilerini öğrenin. Adım #4: 444 77 11 numaralı Samsung Çağrı Merkezi ’ni arayın. Samsung’un resmi garanti sorgulama sitesi bir süredir yalnızca garantli bilgilerini paylaşıyor. Adım #5: Burada cihazın IMEI numarasını ve model bilgilerini söyleyin. Adım #6: Telefonunuzun garanti süresini öğreneceksiniz.

Samsung garanti sorgulama

Samsung garanti sorgulama işlemi yaparken mutlaka cihazın IMEI numarasını ve model bilgilerini bilmeniz gerekiyor. Hem garanti sorgulama işlemi yaptığınız telefonun garanti belgesi ve faturası da her ihtimale karşı sorgulama işlemi esnasında yanınızda hazır bulunmalı.

IMEI numarasını bildiğiniz cihazın model sorgulamasını yapmak ve aygıt hakkında daha artı data almak için e-Devlet IMEI sorgulama  şlemi de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden IMEI ile marka ve model sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-Devlet kullanıcısı olmanız gerekmiyor. 

Teknik servis ağlarına göre Samsung garanti sorgulama nasıl yapılır? 

Samsung garanti sorgulama

Samsung garanti sorgulama işlemini sadece Samsung Çağrı Merkezi üzerinden değil, satın aldığınız yere tabi olarak değişen teknik servis sağlayıcıların internet siteleri üzerinden veya telefon numaralarını arayarak da yapabilirsiniz. Cihazın teknik servis sağlayıcısı garanti belgesi üstünde yazıyor olacak.

Satın almış olduğunuz cihaz KVK garantili ise buradan IMEI numaranız ile Samsung garanti sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer satın almış olduğunuz cihaz Delta Servis garantili ise buradan IMEI numaranız ile Samsung garanti sorgulama işlemi yapabilirsiniz. 

Satın almış olduğunuz cihazınız Genpa garantili ise 0212 359 0 359 numaralı Genpa Çağrı Merkezi ’nden Samsung garanti sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Cihazınızın Genpa garantisinde olup olmadığını ise buradan cihazın IMEI numarası ile sorgulayabilirsiniz.

En yakın Samsung yetkili servis nerede?

Adım #1: Buradan Samsung “Bir Servis Merkezi Bulun” sayfasını açın. Adım #2: Sitenin konum bilgilerinize ulaşmasına müsade verin. Adım #3: Servise götürmek istediğiniz ürün kategorisini seçin. Adım #4: Servisin konumuza uzaklığını belirleyin. Adım #5: Harita üstünde Samsung yetkili servis noktalarını göreceksiniz. Adım #6: Dilediğiniz noktanın üzerine tıklayarak iletişim bilgilerini görebilirsiniz.
Samsung garanti sorgulama

Samsung garanti sorgulama işlemini yaptınız ve cihazınızın hala garanti dahilinde olduğunu öğrendiniz. Sorun yaşayan cihazınızı size en yakın Samsung garanti servisine götürmeniz gerekiyor lakin nerede olduğunu bilmiyorsanız, yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Samsung garanti süresi ve kapsamı:

Samsung garanti sorgulama

Samsung firması, özel sigortalar hariç, aldığınız bütün cep telefonları, tabletler ve zeki saat, zeki bileklik, akıllı kulaklık, VR gözlüğü, 360 kamera gibi giyilebilir ürünler için 24 ay garanti sunuyor. Beyaz eşya ve depolama aygıtlarında garanti süresi daha da uzayabiliyor.

Samsung garanti süresi, kullanıcı cihazı teslim aldığı andan itibaren başlıyor. Cihazı teknik servise teslim ederken garanti belgesi, fatura gibi belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. Tamir süresi sıradan 30 gün olarak belirlenmiştir.

Garanti süresi dahilinde arızalanan mahsul yetkili servis kadar tamir edilemezse kullanıcıya yeni bir mahsul verilebilir. Çevresel faktörler ya da kullanıcı kaynaklı oluşan arızalar garanti kapsamında değerlendirilmezler, ücretli olarak tamir edilirler.

Samsung garanti takip sistemi:

Samsung garanti sorgulama

Samsung yetkili servisine verdiğiniz arızalı cihazın onarım durumunu hemen olan olarak takip etmeniz mümkün. Cihazın onarım durumunu e-posta adresinize gelen bilgilendirme e-postaları ile ya da cep telefonunuza gelen bilgilendirme mesajları ile öğrenebilirsiniz. Buradan Samsung onarım takibi sayfasını açın. Bilgilendirme mesajlarını e-posta adresinizle mi yoksa cep telefonunuzla olmak istediğinizi seçin ve aktif olarak kullanmakta olduğunuz aktüel  e-posta adresinizi ya da cep telefonu numaranızı yazın.

Kayıt numarası satırını doldurmanız gerekiyor. Kayıt numarası Samsung yetkili servisi kadar arızalı cihazı teslim ettiğiniz sırada size verilmiş olmalı. Kayıt numaranızı girdikten ve gerekli koşulları kabul ettiğinizi onayladıktan sonradan “Ara” butonuna tıklayarak cihazını görüntüleyebilir ve bildirim seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. 

Sizin için Samsung garanti sorgulama nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bu operasyon için kullanabileceğiniz alternatif yolları anlattık. Daha detaylı bilgi olmak veya bir tip temsilcisiyle görüşmek için Samsung Çağrı Merkezi ’ni arayabilir ya da firmanın internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir