Anasayfa / Genel / Samsung, Bütçe Dostu Android Telefonlar İçin Geliştirdiği Exynos 850 İşlemcisini Duyurdu

Samsung, Bütçe Dostu Android Telefonlar İçin Geliştirdiği Exynos 850 İşlemcisini Duyurdu

Kore merkezli Android telefon üreticisi Samsung, bir süredir amiral gemisi ve üst orta seviye telefonları için Qualcomm Snapdragon ve Exynos işlemcilerini çoğunlukla kullanıyor. Fakat genellikle kendi geliştirdikleri Exynos yonga setlerini orta segment bütçe dostu telefonlarında kullanıyorlardı. Geçtiğimiz günlerde Samsung, sessiz bir şekilde yeni geliştirdikleri Exynos 850 için bir ürün sayfası oluşturdu. 

Exynos 850 işlemcisi, hâlihazırda yakın zamanda açıklanan Samsung’un A serisinin düşük bütçeli telefonu olan Samsung Galaxy A21s içerisinde kullanılıyor. Exynos 850’nin ürün sayfasında açıklanan teknik özelliklerine tarafından bu işlemcinin, orta segment telefonlarda kullanılması gayet beklenilen bir şart olarak karşımıza çıkıyor. 

Exynos 850, Samsung’un 8 nm LPP teknolojisi ile üretiliyor

Exynos 850’nin ürün sayfasında listelenen bilgilere kadar Exynos 850, iki dizi ARM Cortex-A55 çekirdeklerine ve 2.0 GHz frekansında hıza sahip fazla çekirdekli bir işlemci. GPU kısmında da Exynos 850, ARM’nin Finansal-G52 grafik yongasını içinde barındırıyor. Ayrıca LPDDR4X RAMeMMC 5.1 depolamaCat.7 LTE (4G) ve Full HD+ 1080p çözünürlüklü ekranlar Exynos 850 göre destekleniyor ve işlemci Samsung’un 8nm LPP (Low Power Plus) mimarisi kullanılarak üretiliyor.

Kamera kısmında ise Exynos 850, 1080p 60 fps kalitesinde video kaydetme, tek kamerada 21.7 megapiksel değerinde görüş işleyebilme, çift kamerada ise 16 + 5 megapiksel değerlerinde manzara işleyebilme özelliklerine sahip. Keza Exynos 850, ZSL( Zero Shutter Lag) teknolojisi ile HEVC/h.265 değerinde görünüm işlemeyi de destekliyor. Ayrıyeten bu işlemcinin birincil kullanıldığı telefon olan Samsung Galaxy A21s‘in teknik özelliklerine baktığımızda, 48 megapiksel üçlü arka kamera tasarımına, HD+ Infinity-O ekrana, 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip olduğunu görüyoruz.

Bu teknik özellikler bize Exynos 850’nin destekleyebileceği teknolojiler ve kapasitesi hakkında önemli bilgiler veriyor. Asya telefon marketinde ve özellikle de Çin‘de artan akıllı telefon rekabeti sayesinde Samsung dâhil çoğu işyeri orta segment ve bütçe dostu telefonlarına ekstra bir siklet göstermeye başladı. Bu gösterilen önemin bir ürünü olan Exynos 850’yi, önümüzdeki zamanlarda gelecek olan orta segment Samsung modellerinde oldukça çok göreceğiz gibi duruyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir