Anasayfa / Genel / Sağlık Bakanı: Ülkemizde Şu An Birinci Dalganın Etkilerini Görüyoruz

Sağlık Bakanı: Ülkemizde Şu An Birinci Dalganın Etkilerini Görüyoruz

Bugün öğlen saatlerinde toplanan Bilim Kurulu ’nun ardından Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca yorumlama yaptı. Koca, 1 Haziran tarihinde başlayan normalleşme sürecinin fazla yakında 1 ayını dolduracağını vurguladı ve kontrollü sosyal hayatla vatandaşların hayat kalitesinin artacağını söyledi. Şu lahza gelinen noktanın ileri bir nokta olduğunu, durağanlaşan hayatın sürat kazandığını ve yakında klasik yaşam temposuna yaklaşılacağını anlatan Bakan Koca, maskenin virüsün yayılımına karşı elzem olduğunun altını çizerek insanlarla etkileşim hâlinde olan herkesin maske takması gerektiğini dile getirdi.

Fahrettin Koca, koronavirüse aleyhinde ülkece gelinen noktada maske kullanmamanın bireysel hukukun ihlali olduğunun altını çizdi. Koca, “Herkesi bu kurala uymaya davet ediyorum. Önlem alanların üzerimizdeki hakkına riayet edelim. Bu uygar davranışa benzer medeni davranışla karşılık verelim” dedi. Maske konusunun bütün Türkiye için karşılıklı yükümlülük olduğunu aktaran bakan, ayrıca rehavete kapılmanın riske girmek anlamına geldiğini dile getirdi ve virüsün bölüştürme hızının azaldığına dair herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını söyledi.

İkinci dalgayı yaşamıyoruz:

koronavirüs

Toplantıya ve genel koronavirüs sürecine ilişkin olarak vatandaşların en fazla merak ettiği şeylerden bir tanesine olan ikinci dalga soruları da cevap buldu. Fahrettin Koca, “İkinci dalgayı yaşamadığımızı söyleyebiliriz. Şu an yaşadığımız birinci dalganın etkilerini görmüş oluyoruz. Dünyada hâlâ birinci dalganın etkisi devam ediyor. Yer yer dalgalanmaların olduğunu görmüş oluyoruz. Bu dönemde bazı bölgelerimizde vaka sayılarının daha arttığını görüyoruz. Öncesine tarafından de 1 ay öncesine tarafından vaka sayılarımızın artışına karşın yoğun bakıma giren hasta sayımız, entübe edilen ve ölüm eden hasta sayımızın azaldığını görüyoruz“ sözlerini kullandı.

Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili herhangi bir konuşmanın şimdilik Bilim Kurulu gündeminde olmadığını aktaran Sağlık Durumu Bakanı, hafta sonu yapılacak sınavlara da değindi. Sınavların zamanında gerçekleşmesi için gereken tüm önlemin alındığını vurgulayan Koca, sınava toplu taşıma kullanarak gelecek lise son sınıf öğrencilerinin olası mertebe yalnız olmaları gerektiğini iletti.

Sınav tarihleri hakkında da tanımlama yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı: “Salgın rahatsızlık laf konusu olduğunda 1-2 ay sonrasını öngörmek fazla zordur. Bunu gelişen vakalarla da tahmin edebilirsiniz. Tehlike bugünden fazla daha büyük olabilirdi. Bugünkü gerekçeler yarın da büyüyebilir. DSÖ ’nün eylül ayı için tehlike ölçeğinde bulunduğunu belirtmek isterim. Sınavın bilinmeyen bir zamandansa şimdi yapılması doğru görülmektedir.”

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir