Anasayfa / Genel / Sağlık Bakanı, MSÜ Sınavında Birçok Kişinin Koronavirüs Kaptığı İddiasına Yanıt Verdi

Sağlık Bakanı, MSÜ Sınavında Birçok Kişinin Koronavirüs Kaptığı İddiasına Yanıt Verdi

Tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran koronavirüs salgınının yavaşça azalmasıyla birlikte normalleşme süreci başladı. Bu kapsamda çoğu dükkan baştan faaliyet vermeye başlarken, binlerce öğrencinin katılım göstereceği sınavlar da gerçekleştirilmeye başlandı. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Ulusal Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavından daha sonra, bugün de Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yapıldı.

Geçtiğimiz hafta virüs önlemleriyle birlikte yapılan MSÜ sonrası, ortaya birçok bahis atılmıştı. Genel Olarak birçok kişinin virüs kaptığı şeklinde olan iddialardan biri de 400 öğrenciye virüsün bulaştığı ve bu öğrencilerin karantina altına alındığıydı. Sınava giren öğrencileri korkutan bu iddiaya, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan ve bakanlıktan cevap gecikmedi ve bu iddiaların yalan yanlış olduğu açıklandı.

Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamayla yüreklere su serpti:

Fahrettin Koca açıklama

Bakanlıktan yapılan devlete ait açıklamaysa şu şekilde:

14 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen MSÜ sınavında 400 öğrenciye COVID-19 bulaştığı ve bu öğrencilerin karantinaya alındığı yönünde sosyal medyada bulunan iddialar gerçek dışıdır. ÖSYM kadar düzenlenen MSÜ askeri öğrenci namzet belirleme sınavında, yalnızca Kocaeli ’nde sınava giren bir öğrencide rahatsızlık saptama edilmiştir.

Benzer sınıfta sınava giren 12 öğrenci ve 4 sınav gözetmeni temaslı kabul edilerek testleri üretilmiş, tamamının sonucu olumsuz çıkmıştır. Bu mesnetsiz iddiaların, LGS ve YKS öncesinde öğrencileri paniğe sevk etmek açık havada bir maksat taşımadığı ortadadır.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın yanı sıra, Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yüreklere su serpti. Bakan, 400 kişinin karantina aşağıda olduğunun yalan yanlış olduğunu “Dün sosyal medyada yayımlanan, GEÇEN CUMARTESİ MSÜ SINAVINDA 400 ÖĞRENCİYE hastalık bulaştığını ve öğrencilerin karantinaya alındığını ileri süren haber gerçek dışıdır. Testi imtihan sabahı sonuçlanan COVID-19 hastası BİR KİŞİ, sınav esnasında izole edilmiştir. Bulaşma olmamıştır” sözleriyle ifade etti.

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir