Anasayfa / Genel / Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sokağa Çıkma Kısıtlaması Şu An Söz Konusu Değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sokağa Çıkma Kısıtlaması Şu An Söz Konusu Değil

Çin ’de ortaya meydana çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüse hâlâ bir tedavi bulunabilmiş yok ve salgın her geçen gün yeni insanları etkilemeye devam ediyor. Açıklanan devlete ait rakamlara tarafından dünya genelinde 8,2 milyondan artı olgu ve 445 binden pozitif can kaybı bulunuyor.

Virüsün etkilediği ülkeler aralarında Türkiye de bulunuyor. Ülkemizde 182 bin 727 koronavirüs vakası bulunurken salgın nedeniyle 4 bin 861 birey de hayatını kaybetmiş durumda. Koronavirüsle ilgili ülkemizdeki gelişmeleri günbegün ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yeni açıklamalarda bulundu. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ’nın açıklamalarından öne çıkanlar.

Türkiye, olgu sayısında 51. vefat oranında 81. sırada:

normalleşme

Ülkelerin, her 1 milyon kişide meydana çıkan pozitif vaka sayısına tarafından birbiriyle kıyaslandığını söyleyen Fahrettin Koca, “ABD 6 bin 673 olgu, İspanya 6 bin 233, İngiltere 4 bin 393, İtalya 2 bin 928, Fransa 2 bin 416, Almanya 2 bin 249 vaka bildirmiş. Ülkemiz 1 milyon birey başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almakta” dedi.

Koca, Türkiye ’de 1 milyon birey başına 57 ölüm gerçekleştiğini ve ülkemizin 47. sırada yer aldığını söylerken ülkemizdeki vefat oranının %2,67 olduğunu ve bu ölüm oranıyla 81. sırada yer aldığımızı ifade etti. Koca, Fransa ’nınsa %18,7 ile vefat oranında başlarda yer aldığını söyledi.

‘Normalleşme, eski yaşam tarzına dönüş yok’

koronavirüs normalleşme

Dünyada en yüksek günlük olgu sayısının 7 Haziran tarihinde gerçekleştiğini söyleyen Fahrettin Koca, hemen şimdi ilk elden bir ilaç bulunamadığını ve ilaç geliştirilemediğini ifade etti. Koca, başlatılan normalleşmeyle ilgili olaraksa şu ifadeleri kullandı:

“Her mesajımda sizleri durumdan bilgilendirmeye, risklere aleyhinde uyarmaya çalışıyorum. Haziran ayıyla birlikte başlattığımız normalleşmenin eski yaşam tarzına dönüş olmadığını ısrarla vurguladım. Toplum hayatının vazgeçilmez gereklerinin farkındayız. Üretim sürdürmek zorunda; eğitim, ulaşım, ticaret, turizm ve tüm hizmet sektörlerinin canlı olması toplumun geleceği için vazgeçilmez unsurlar.”

‘Sürpriz yok, beklenen sınırdayız’

koronavirüs yoğun bakım

Sıhhat Bakanı, dönüşümün ne dek titiz geçirilirse neticeye de böylece belirli ulaşılacağını söylerken vaka sayısıyla ilgili olarak “Sürpriz değil, beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde” dedi.

Hastaların hastanede kalma süresiyle ilgili olarak da konuşan Koca, ilk günlerde hastaların 20 günün üstünde hastanelerde kaldığını ve bu sürenin bundan böyle 2,9 güne düştüğünü belirtti. Yoğun bağım süresi 2,7 güne inerken entübe edilen hasta sayısı da azaldı fakat entübasyonda kalma süresi 1 günden 2,6 güne çıktı.

Aşı çalışmaları:

koronavirüs aşı çalışmaları

Türkiye ’de gerçekleştirilen aşı çalışmalarıyla ilgili olarak da konuşan Sağlık Bakanı; TÜBİTAK ve TÜSEB ’in desteklediği bir takım merkez ve üniversitelerde çalışmaların başlatıldığını, hayvan çalışmalarının devam ettiğini ancak demin klinik safhasına gelinmediğini söyledi.

Dünya genelinde de klinik safhaya gelen aşı çalışmalarının epeyce sınırlı olduğunu söyleyen Koca, “Çin ve Rusya ile aşı çalışmalarında iş birliğini geliştirmeyi, klinik alıştırma bazında bu iş birliğini daha güçlendirmeyi konuştuk. Bilim heyetlerimiz iki taraflı görüşüyor, çalışmaya devam ediyor. İki çalışmanın birinin eylül, birinin ekim ayında klinik egzersiz safhasına gelebileceğini söyleyebilirim” dedi.

Sokağa çıkma yasağı konusu:

Sokağa çıkma yasağı

Muhabirlerden gelen “Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?” sorusuna da yanıt veren Fahrettin Koca, “Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma kısıtlılığı gibi bir durumu düşünmüyoruz, Bilim Kurulu’nda gündeme gelmedi. Dalgalanmanın beklediğimizden fazla olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

YKS ve LGS’nin vaka sayıları üzerine etkisi:

Son günlerde kavga konusu olan sınavlar hakkında gelen “YKS, LGS olgu sayılarını artırır mı?” sorusuna Fahrettin Koca, şu yanıtı verdi: “Her iki sınav için kurulun bilhassa sınava antre saatleri ve çıkış saatleri almak üzere daha güvenilir girişleri temin etmek üzere önlem alınması, o saatlerde sokağa çıkma yasağı olması hakkında önerisi oldu. Cumhurbaşkanımız ile bu öneriyi paylaştık, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, her iki sınavla ilgili giriş ve çıkışların tehlikesiz bir şekilde yapılmasıyla ilgili talimatı vermiş oldular.”

Ayrıca maskenin zorunlu olduğu iller sorusuna da yanıt veren bakan, Bilim Kurulu’nun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanımıyla ilgili önerisi oldu. İl Hıfzıssıhha Kurulları değerlendirip alınması gereken kararı alırlar dedi.

Hakkında admin

Check Also

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni Avengers filmleriyle yakaladığı devasa başarının ardından, Marvel yapımları modern sinema dünyasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir