Anasayfa / Genel / Rusya, Dünyanın En Uzun Menzilli Keskin Nişancı Tüfeği Üzerine Çalışıyor

Rusya, Dünyanın En Uzun Menzilli Keskin Nişancı Tüfeği Üzerine Çalışıyor

Rus silah üreticisi Lobaev Arms, kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Şirketin üstünde çalıştığı yeni belirgin nişancı tüfeği DXL-5, 7 kilometre vuruş menzili ve yeni mermi tasarımıyla dünyanın en uzun menzilli bariz nişancı tüfeği olmaya hazırlanıyor. Tekrar benzer şirket tarafından üretilen ‘Sumrak‘ (Şafak) isimli tüfek de 4,2 kilometrelik atış mesafesine sahip.

Lobaev Arms Genel Müdürü Vladislav Lobaev, yeni tüfeğin menzilinin 6 ila 7 kilometre aralarında, efektif alev menzilininse 3 kilometre olmasını istediklerini söylüyor. DXL-5’in, şirketin önceki ürünleri olan DXL-4 “Sevastopol” ve DXL-3 “Retribution” ile benzer aileye mensup olacağı da belirtiliyor. Lobaev, yeni tüfekte yeni bir mermi olacağını, çeşitli teknolojik yeniliklerin içerileceğini ve bu nedenle uzun mesafelerde ateşin muhtemel ülkü geleceğini söylüyor. Önceki mermilerden farklı olarak, bu yeni mermi büyüklüğü ve namlu çıkış hızı ile ayırt edilecek.

Yeni tüfek seneye hazır olacak

Lobaev

Lobaev Arms’ın lideri, yeni keskin nişancı tüfeğinin önümüzdeki yılın başlarında hazırlanmış olmasını umduğunu söylüyor fakat koronavirüs salgını nedeniyle bu süreç birazcık sarkabilir. Genel Müdür Lobaev, hemen silahın kalibresine ve öteki özelliklerine ilişkin ayrıntıları da paylaşmayacağını sözlerine ekledi. 

3 ila 7 kilometre menzille birlikte, standart optik nişangâhın zorlanacağı varsayım edilebilir. Bu durumda optik nişangâhın, elektro optik ya da kolimatör nişangâh ile değiştirilmesini bekleyebiliriz. Bunlar, uzaklığı ve merminin hedefe gitmesi için zorunlu azimutu (güney açısı) hesaplayabilir. Bir Rus şirket yakın zamanda bu hesaplamaları yapabilen ve atıcıya emin bilgiler sağlayabilen bir kolimatör nişangâhı geliştirdiğini duyurmuştu. 

Lobaev Arms

Kolimatör nişangâhı, keskin nişancının gözünün konumundan bağımsız olarak, nişangâhın bağlı olduğu tüfekle aynı eksende aydın bir nişan noktası görmesini sağlıyor. Lobaev Arms’ın geçen ay tanıttığı SVLK-14S bariz nişancı tüfeği de yaklaşık olarak 3,2 kilometre uzaklıktaki bir hedefi başarıyla vurabiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir