Anasayfa / Genel / Rusya, 2023 Yılında Uzaya Turist Götürecek

Rusya, 2023 Yılında Uzaya Turist Götürecek

İnsanlık, kazandığı yepyeni ve güncel kavramlara bir yenisini daha eklemiş durumda; bu kavramın ismiyse ‘uzay turizmi’. Basitçe açıklamak icabında uzay turizmine, turistlerin karşılığında emin bir ücret ödeyerek katıldıkları kolay bir yolculuk olarak görülen ve merkezine eğlenceyi koyan bir gezi programı demek muhtemel. Şu lahza yalnızca Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından sağlanan bu hizmetle ilgili bugün yeni bir haber gelmiş durumda.

Dağıtılmış kaynaklardan aktarılana tarafından Rusya uzun seneler sonradan ilk kez bir turistin uzaya gönderileceğini bildirdi. Konuyla ilgili çalışmalara başlanırken ilgili operasyonun 2023 yılında gerçekleştirileceği söylendi. Bilgileri ileten Rusya Federal Uzay Ajansı, uzaya gönderilecek ekibin Rusya ’dan yola çıkacağını, profesyonel bir kozmonot gözetiminde yolculuk edeceğini ve Milletlerarası Uzay İstasyonu ’nun bir bölümünü gezeceğini sözlerine ekledi.

En son yolculuk 11 yıl önce gerçekleşmişti:

nasa

Uzaya turist yollama durumu uzun seneler daha sonra ilk defa gerçekleştirilecek. Bundan önce 7 kişi uzaya turist olarak götürülmüş hatta aralarındaki 1 birey toplamda 2 defa uzay yolculuğu yapmıştı. Uzaya seyahat eden son kişiyse Cirque de Soleil ’in kurucu ortağı olarak bilinen Kanadalı meslek insanı Guy Laliberte olarak biliniyordu. Bütün bunların yanı sıra Rusya Federal Uzay Ajansı, 2021 senesi sona ermeden Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na iki yeni kozmonot yollanabileceğinin de bilgisini verdi. 

Tüm bu seyahatlerin Rusya ’nın devlete yan uzay ajansı olan Roscosmos ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir özel şirket aralarında benzer olarak gerçekleştirileceği de aktarıldı. İki ismin daha önce de 2001 yılında uzaya giden ilk turist için bir meslek birliği içine girdiği biliniyordu. Birçok kişinin hayallerini süsleyen bu yolculuğun maliyetinin ne olacağıysa demin aktarılmadı. İlerleyen günlerde gelecek yeni haberler bu plan hakkındaki teferruat konusunda kafalarda oluşan soru işaretlerine yanıt olacak gibi duruyor.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, 2020'nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Samsung, 2020’nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Akıllı telefon sektörünün ilk günlerinden beri Apple ile büyük bir rekabet içinde olan Samsung, çıkardığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir