Anasayfa / Genel / Root Nedir, Android Telefonlara Nasıl Root Atılır?

Root Nedir, Android Telefonlara Nasıl Root Atılır?

Android, her ne dek özgürlük bir işletim sistemi olsa da birtakım kısıtlamalara sahip. Kullanıcılar da bu kısıtlamalardan root atma olarak anlatım tarzı edilen işlemi gerçekleştirerek kurtuluyorlar. Android cihazlara root atarak sistem yöneticisi olan kullanıcılar cihazlarında Android ’in açık kaynak kodlu olmasının nimetlerini sonuna kadar kullanıyorlar.

Telefonunuza root attığınızda cihazınızın kazandığı özelliklerin yanına güvenlik açıkları da beraberinde geliyor. Cihazınıza root yetkisi kazandırmak garantinizi bozacağı, gibi birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. İsterseniz lafı daha artı uzatmadan root nasıl yapılır ve rootlu bir cihazla neler yapılır incelediğimiz yazımızla sizleri baş başa bırakalım. Keza root atma esnasında adımları dikkatlice uygulamadığınız takdirde cihazınızın başına gelebileceklerden Webtekno olarak sorumlu olmadığımızı spesifize etmek isteriz. 

root nasıl atılır

Root nedir?

Bir Android cihazı root etmek çağırmak o cihazın tüm idareci yetkilerine sahip elde etmek demektir. Bu farkı Windows ’unuzda sistem yöneticisi (admin) olarak oturum başlamak gibi düşünebilirsiniz. Linux ’ta sistem yöneticisi, root olarak adlandırıyor. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için, Android ’de sistem yöneticisi edinmek için cihazı root etmek gerekiyor.

Root edilmiş bir cihazın birçok avantajı ve buna rağmen da yine çoğu dezavantajı bulunuyor. Acemi kullanıcıların elinde hemen hemen emniyet açıklarıyla doymuş bir tehdit haline gelebilirken, sanatçı bir kullanıcı zeki telefonuyla hayal bile edilemeyecek kadar fazla şey gerçekleştirebilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bütün bunları gerçekleştirirken tedbirli olmak gerekiyor. 

toot

Root nasıl atılır?

Adım #1: Android cihazınızın model numarasını öğrenin. Ayarlar, Aygıt Hakkında, Model Numarası Adım #2: USB Kusur Ayıklama Modunu açın. Adım #3: Verilerinizin yedeğini alın. Adım #4: Odin programını indirin ve kurulumunu tamamlayın. Adım #5: Cihazınız için gerekli root dosyasını indirin. Adım #6: Cihazınızı download moda alın. Adım #7: Odin programını çalıştırın. Adım #8: Android cihazınızı bilgisayara bağlayın. Adım #9: Root dosyasını Odin programını kullanarak cihazınıza yükleyin.

Başlamadan yapmanız gereken birkaç hazırlık bulunuyor. İlk olarak, cihazınızın model numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bu model numarası size cihazınız için gerekli root dosyasını bulmanız için gerekecek. Cihazınıza ait model numarasını Ayarlar, Cihaz Hakkında, Model Numarası adımlarını sırayla takip ederek bulabilirsiniz. Hem cihazınızın yedeğini de almayı unutmayın.

Android cihazınıza root yetkisi nasıl kazandırılır sorusunun cevaplandırdığımız rehberimizde, cihazınıza çok kullanışlı özellikler kazandıracak ve olur ya de kendinizi yeni cihaz masrafından kurtaracaksınız. Acilen isterseniz gelin tüm adımları sırayla ve dikkatlice uygulayalım.

Adım #1: Android cihazınızın model numarasını öğrenin.

model numarası

Cihazınıza ait model numarasını Ayarlar > Aygıt Hakkında > Model Numarası adımlarını sırayla peşine düşüp takip ederek kolayca öğrenebilirsiniz. Model numaranızı sonra uygulamak için bir yere not edebilirsiniz.

Adım #2: USB Kusur Ayıklama Modunu açın.

usb hata ayıklama

Telefonunuzun ayarlar menüsüne girin. Menüyü aşağıya kaydırarak Sistem > Cihaz Hakkında bölümüne antre yapın. Üretim numarası ya da derleme eser numarası seçeneğine ard arda 7 kez tıklayarak geliştirici seçeneklerini etkin edin. Geliştirici seçenekleri menüsüne girerek USB Kusur Ayıklama Modu ’nu açık hale getirin. Bu işlemi de tamamladıktan daha sonra Android cihazınız root işlemi için hazır ayla gelmiş oluyor.

Adım #3: Verilerinizin yedeğini alın.

Android cihazınızı rootlamak cihazınızdaki verilerinize hasar vermez oysa önlem olarak yedekleme adımlarını uygulayalım. Aygıt içindeki verilerinizi isterseniz kullandığınız bulut depolamaya isterseniz de bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Verilerinizi her ihtimale aleyhinde, Ayarlar > Sistem > Yedekle ve Sıfırla adımlarını kullanarak yedekleyin. 

Adım #4: Odin programını indirin ve kurulumunu tamamlayın.

odin

Odin Samsung marka cihazlara rom atmak ve root yetkisi kazandırmak gibi o kadar fazla işlemi gerçekleştirebilmek için yayınlanmış bir uygulamadır. Odin programının aktüel ve işletim sisteminiz için uyumlu olan sürümünü burada yer alan linkten indirin. İndirdiğiniz dosyanın kurulumunu tamamladıktan sonradan uygulamayı çalıştırın. Başvuru Formu hakkında daha detaylı bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Adım #5: Cihazınız için gerekli root dosyasını indirin.

chainfire

Her cihazın root dosyası bulunmayabilir oysa yaygın olan bütün modellerin root dosyalarını autoroot.chainfire.eu ve firmware.mobi adreslerinden bulabilirsiniz. Cihazınız için zorunlu olan root dosyasını sizler için paylaştığımız linklerden indirerek root yetkisi kazanmak için zorunlu adımlardan birini daha tamamlamış oluyorsunuz. 

Adım #6: Cihazınızı download moda alın.

download mode

Download mod, her cihaz için ayrı bir tuş kombinasyonuyla girebileceğiniz bir mod. Acilen isterseniz öbür telefon markalarında download moda nasıl girilir daima birlikte bakalım. Listede bulunmayan bir marka cihaz kullanıyorsanız, basit bir Google aramasıyla download mod tuş kombinasyonunu bulabilirsiniz. 

Samsung, Xiaomi, Redmi:

Telefonu kapatın. Ses Kısma + Orta Tuş (Home ) + Power kombinasyonunu kullanın.

LG:

LG akıllı telefonunuzu kapatmak için “Baskı” düğmesini basılı tutun. Acilen tamamen kapanma durumundayken, “Ses Açma” düğmesini basılı tutun ve LG telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak PC’nize bağlayın. LG telefonunuzu USB veri kablosunu kullanarak bağlarken “Ses Açma” düğmesini basılı tutun; şu anda indirme moduna gireceksiniz.

Huawei:

Telefonu kapatın.  Ses Açma (+) ve Ses Kısma (-) tuşlarına yaklaşık 5 10 dek basılı tutunuz.

Adım #7: Odin programını çalıştırın.

İndirip kurulumunu gerçekleştirdiğiniz Odin programını zorunlu izinleri vererek çalıştırın. Odin programı cihazınızı bağlamanız için COM portlarından birisini hazırlanmış ülkü getirecektir. COM portları bir nevi Odin ’in bilgisayarın USB portlarına verdiği isimlerdir.

Adım #8: Android cihazınızı bilgisayara bağlayın.

Download moda aldığınız cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Cihazınızın bağlantısını gerçekleştirdiğinizde Odin cihazınızı otomatik olarak tanıyacak ve yükleme işlemleri için sizin onayınızı bekleyecektir.

Adım #9: Root dosyasını Odin programını kullanarak cihazınıza yükleyin.

samsuıng odin

Bütün hazırlıkları tamamladıysak cihazımızı rootlamak için bir tek adım kaldı. Bu adımı gerçekleştirirken şarjınızın %50 ’nin üzerinde olduğundan ve bilgisayarınızın elektriğinin kesilmeyeceğinden muhakkak olmalısınız. Cihaz ile bilgisayarınız arasındaki bağlantının kesilmesi cihazınızı kullanılamaz ışık halkası getirebilir.

Odin programında, programın sürümüne kadar PDA ya da AP butonuna tıklayın. Ardından indirdiğiniz .tar uzantılı dosyayı seçip başlangıç butonuna tıklamanız tatmin edici. Gerisinde tek yapmanız gereken şey sabırlı bir şekilde beklemek. İşlem sırasında cihazınız kapanıp açılabilir, hiçbir müdahalede bulunmadan bekleyin. İşlem sırasında yapacağınız en ufak bir kusur telefonunuzu çalışmaz ayla getirebilir. İşlem tamamlandığında telefonunuz otomatik olarak açılır ve SuperSU adlı uygulama cihazınıza yüklenmiş olur. Böylelikle cihazınıza root yetkisi kazandırmış olursunuz.

İşlemler sırasında kafanıza takılan bir adım olduğunda buradaki linkte bulunan videomuzdan da yardım alabilirsiniz. Cihazınız root yetkisi açık iken iyice savunmasız bir haldedir, özenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. 

SuperSU Nedir?

supersu

SuperSU, Android cihazınızdaki root ayarlarını denetlemek için en elverişli araçlardan biridir. Basitçe bildirmek icabında, root edilmiş bir Android cihazda süper kullanıcı erişiminin gelişmiş yönetimine müsade veren bir uygulamadır. SuperSU popüler root araçları aralarında olabilir, fakat öteki tüm root araçları gibi, kendine ait avantajları ve dezavantajları var. SuperSU root gerektirir eğer telefonunuz rootlu ise zaten otomatik olarak kurulacaktır. 

Rootlu bir cihazda neler yapılabilir?

rootlu cihazla neler yapılabilir

Rootlu bir cihazda telefondaki kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırabilirsiniz, Telefon eski ise animasyonları hızlandırabilir ya da çekirdekleri hızlandırarak göndererek telefonun çalışmasını hızlandırabilirsiniz yani telefonunuza overclock yapabilirsiniz. Telefonunuzun ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Cihazınızın Android sürümünü değiştirebilirsiniz. Zihin kartını cihazınızın kendi hafızası olarak tanımlayabilirsiniz. Root explorer uygulamasını kullanarak sistem dosyalarına erişebilirsiniz. Uygulama hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan haberimize artan bir şekilde ulaşabilirsiniz. Legal olmasa da ücretli olan uygulamaları cihazınıza kurabilirsiniz. Root yetkisi gerektiren uygulamaları sorunsuzca kullanabilirsiniz. Açıklanmış Wi-Fi şifrelerini görüp paylaşabilirsiniz. Kullanım verilerine tam yetkiyle erişebilir, dosya ve uygulamaları gizleyebilirsiniz. Sahte bir şekilde olduğunuz yerden bambaşka bir yerde konum gönderebilirsiniz. Cihazınızı adamakıllı ve sonsuz bir biçimde kişiselleştirebilirsiniz. Reklam engelleyiciler kullanarak rahatsız edici reklamlardan sonsuza değin kurtulabilirsiniz. Bu operasyon öyle basit olmasa da silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.

Rootlu bir cihazla yapabileceklerinizin az daha sınırı yok, ancak kullanıcıların root yaptıktan sonradan yaptığı en popüler işlemleri sizler için listeledik. Bu işlemlere gelin birlikte göz atalım.

Siz değerli okuyucularımız için root yapmanın yollarını an be an anlattık. Root atma işlemi esnasında uyarı etmeniz gereken püf noktaları da detaylı bir şekilde açıkladık. Son olarak cihazınızdaki root yetkisinin SuperSU uygulaması üzerinden açıp kapatabileceğinizi hatırlatırız. Keza cihazınızı kullanırken ve uygulamalara root yetkisi verirken iki kere düşünüp özenli davranmanız gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Hakkında admin

Check Also

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni Avengers filmleriyle yakaladığı devasa başarının ardından, Marvel yapımları modern sinema dünyasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir