Anasayfa / Genel / Roma İmparatorluğu’nun Yükselişine, Alaska’daki Bir Yanardağ Patlaması Yardımcı Olmuş

Roma İmparatorluğu’nun Yükselişine, Alaska’daki Bir Yanardağ Patlaması Yardımcı Olmuş

Batlamyus Krallığı’nın, VII. Kleopatra‘nın ölümünden sonradan MÖ. 30 ’da yıkılması ve ardından gelen Roma İmparatorluğu‘nun ihtişamlı yükselişi, araştırmacılar kadar Batı medeniyeti tarihinin en manâlı siyasi geçişleri arasında gösterilir. 

Antarktika’dan çıkarılan eski buz çekirdeği örneklerinin analizi, bu geçişin MÖ 43’te Alaska’daki Okmok yanardağının patlamasından kaynaklı olarak iklimin değiştiği bir dönemde meydana geldiğini gösteriyor. Böylece fakat, dönemin iklim verilerine göre MÖ 43 ve 42, Kuzey Yarımküre’deki son bin yılın en soğuk dönemi oldu.

alaska yanardağı

Yazılı kaynaklar, patlamanın hemencecik peşinde Akdeniz’de olağandışı iklim koşullarının, kıtlığın, salgın hastalıkların ve toplumsal huzursuzluğun yaşandığını gözler önüne seriyor. Araştırmacılar, Ptolemaios Krallığı ya da Batlamyus Hanedanı ’nın fazlasıyla etkilendiği bu iklim temelli olarak şokun, dönemin kırılma yaratan tarihsel gelişmelerinde kayda değer rol oynadığını düşünüyor.

Nevada, Reno’daki Çöl Araştırma Enstitüsü’nden Joseph McConnell ve meslektaşları, Grönland bölgesinden çıkardıkları beş buz çekirdeğini inceleme etti. Tümü de, MÖ 43 ’te yaşanan yanardağı patlamasından gelen kükürt bakımından zengin kül tabakaları içeriyordu. 

roma imparatorluğu

Çekirdeklerdeki kül parçalarının kimyasal analizi yapan ekip, örneklerin Alaska’nın Okmok yanardağındaki küllerle eşleştiğini gözlemledi. Bilgisayar sistemlerinde gerçekleştirilen modelleme ve simülasyonlar, patlamanın gerisinde çıkan volkanik küllerin atmosfere yükseldiğini ve Akdeniz’deki sıcaklıkların normalin 7 ° C  kadar düşmesine niçin olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, Makedonyalı Büyük İskender ’in ölümünün ardından, fethettiği topraklarda Makedonyalı general Ptolemaios I Soter kadar kurulan Helenistik Batlamyus Hanedanlığı ’nın istikrarsızlaşmasında ve sonrasında MÖ. 30 ’da Roma İmparatorluğu göre yıkılmasında, Alaska’daki Okmok yanardağının patlamasının etmen faktörlerden biri olduğunu düşünüyor.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir