Anasayfa / Genel / Resmi Gazete ’de Yayımlandı: Abonelik Sözleşmeleri Elektronik Ortamda İptal Edilebilecek

Resmi Gazete ’de Yayımlandı: Abonelik Sözleşmeleri Elektronik Ortamda İptal Edilebilecek

Ekonomiye ilişkin “torba kanun” bugün devlete ait gazetede yayımlandı. Böylece çok yeni kanun hükmünde değişim yapılırken abonelik sözleşmelerinin elektronik yöntemle iptal edilebilmesine karar verildi. Bundan sonradan tüketiciler, elektronik haberleşme aboneliği aldıkları hizmetleri herhangi bir şubeye gitmeden elektronik ortamdan da iptal edebilecek.

Elektronik Haberleşme Kanunu ’nda yapılan düzenlemeyle birlikte tüketiciler, elektronik haberleşme hizmetine abone olurken hizmetin sağlandığı işletmeciyle anlaşma yapabilecek. Bu anlaşma ise yazılmış olarak yapılabileceği gibi elektronik ortamlarda da gerçekleşebilecek. 

Elektronik ortamlarda kurulacak sözleşmelerde, tatbik sahibinin kimliğinin doğrulanabilmesi için kurum tarafından belirlenecek yöntemler kullanılacak ve bunlara ilişkin yöntem ve esaslar kurum kadar belirlenecek.

Bu bilgilerle birlikte Elektronik Haberleşme Kanunu ’nun 49 ’uncu maddesinin ikinci fıkrasında bulunan “imzalanırken” ibaresi de “kurulurken” şeklinde değiştirildi.

Bankalar ve müşteriler aralarında dijital kontrat yapılabilecek

bununla beraber Bankacılık Kanunu ’nda da bir takım yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeyle birlikte bankalar ile müşteriler aralarında sözleşmeler yazılı ya da uzaktan irtibat araçlarıyla mesafeli veya mesafeli olsun olmasın, kurulun yazılmış şeklin yerine geçebileceğini belirlediği ve bir bilişim ya da elektronik haberleşme cihazı üzerinden kimliğin doğrulamasına olanak veren yöntemler aracılığıyla yapılabilecek. Buna ilişkin usul ve esaslar komite tarafından belirlenecek.

Ekonomiye ilişkin “torba kanun”un yer aldığı devlete ait gazeteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Trabzon'da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon’da Yapay Zeka Destekli Ekranlar, Maskesiz Gezenleri Koronavirüs Gibi Gösteriyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde maske takmadan dolaşan vatandaşlar için yeni bir uygulama başlattı. Otobüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir