Anasayfa / Genel / ‘Remaster Yapılsa da Baştan Oynasak’ Dedirten 8 Oyun

‘Remaster Yapılsa da Baştan Oynasak’ Dedirten 8 Oyun

Video oyunları, bireysel bilgisayarlar ve konut konsolları ile birlikte daha popüler ülkü geldi. Günümüzde bundan böyle iş hayatında yerini almış, kendi hayatını kurmuş bir oyuncu kitlesi var. Bu kitle, değişik nedenlerden nedeniyle eski oyunları özlüyor.

Yeni oyunlar öğrenmeye zaman dağıtmak istemeyen, gerçekten böyle bir zamanı da öyle olmayan oyuncular eski oyunlara dönmek istediklerinde ise teknoloji farkından ve diğer nedenlerden dolayı aradıklarını bulamıyorlar. Son yıllarda bu durumun da etkisiyle Remaster yapılan fazla sayıda oyun var. Biz de iyi bir remaster versiyonu olsa tadından yenmeyecek oyunları listeledik.

Listede hangi oyunlar var?

remaster

Öncelikli olarak listede yer alma potansiyeline sahip böylece çok oyun olduğunu benimsemek gerekiyor. Bu yüzden karar verirken çeşitli kurallar belirlemek ve ona kadar yol almak en doğrusu olacaktır. Listede bir seriden en fazla 1 oyun olabilir, yani Final Fantasy serisinden remake seçeceksek maksimum 1 oyun seçebileceğiz. Hem son 5 yılda meydana çıkan oyunlar da liste dışında bıkarılacak, zira bu oyunlar çağdaş teknoloji ile uyumlu. Listede bilgisayar oyunları yer alacak.

İşte remaster/remake bakmak istediğimiz oyunlar:

The Lord of The Rings: Battle for Middle Earth Myst Monkey Island 2: LeChuck ’s Revenge Quake 2 Star Wars: TIE Fighter Deus Ex Max Payne Star Wars: KOTOR

The Lord of The Rings: Battle for Middle Earth

lotr battle for middle earth

Türü: Strateji Çıkış Tarihi: 6 Kasım 2004 Yayıncı: Electronic Arts

Yüzüklerin Efendisi dünyasında yüzük savaşlarının kaderini kendimizin şekillendirdiği oyun, bir dönem tüm internet kafelerin bilgisayarlarını da süslemişti. Serinin devam oyunları da gelmiş olsa da hiçbiri ilk oyunun verdiği tadı vermedi. O dönemde filmlerin de yarattığı ilgiyi çok iyi yönlendiren Electronic Arts büyük galibiyet yakalamıştı.

Myst

Türü: Serüven, Bulmaca Çıkış Tarihi: 2 Ocak 1999 Yayıncı: Cyan Worlds

Cyan Worlds göre yapılan oyunlar aralarında ayrı bir yere sahip olan Myst, Masterpiece Edition ile uzun yıllar önce güncellenmiş grafiklere sahip olsa da oyun çağdaş bilgisayarlarda baştan oynanmayı yargı ediyor. Geçmişin gizemlerini çözmeye çalıştığımız bu oyun, insanların neşelendirici zaman geçirmelerini sağlamıştı.

Monkey Island 2: LeChuck ’s Revenge

monkey island 2

Türü: Serüven, Bulmaca Çıkış Tarihi: 1991 Yayıncı: LucasArts

Monkey Island serisindeki oyunları dağıtmak şiddet olsa da LeChuck ’s Revenge bir adım öne çıkıyor. Korsan olma sevdalısı Guybrush Threepwood, zombi korsan LeChuck ile karşısında karşıya geliyor. Oyun sahiden 2010 yılında yenilenerek satışa sunulmuştu ancak bu, özellikle de yeni konsolların şafağında bir remaster daha kaldıramayacağı anlamına gelmiyor. 

Quake 2

quake 2

Türü: Aksiyon Çıkış Tarihi: 9 Aralık 1997 Yayıncı: Activision

Yakın zamanda RTX destekli bir versiyonu bedava olarak yayınlanan oyun süratli olması, haritaları, roket zıplaması gibi özellikleriyle hatırlanıyor. Bir neslin ilk oynadığı FPS oyunu olan Quake II ’nin teknolojinin nimetlerinden yararlanması herkesi mutlu edecektir. 

Star Wars: TIE Fighter

star wars

Türü: Uzay, Simülasyon Çıkış Tarihi: 1 Temmuz 1994 Yayıncı: LucasArts

Galaktik İmparatorluk Donanması, isyancıların son kalelerinin bastırılması, harmoni ve kanunun yeniden sağlanması için tüm pilotları göreve eğlence ediyor. Bir starfighter pilotu olarak biz de galaksinin dört bir yanına imparator için asi avlıyoruz. Tüm zamanların en eğlenceli Star Wars oyunlarından biri olan Tie Fighter da modern bir versiyonu adalet ediyor. 

Deus Ex

deus ex

Türü: Cyberpunk, RYO Çıkış Tarihi: 22 Haziran 2000 Yayıncı: Square Enix

2052 yılında geçen bu oyunda dünya, kaotik ve güvenli olmayan bir yer haline gelmiş durumda. Teröristler sokaklarda geziyor, uyuşturucu satıcıları artık kendileriniz saklamaya lüzum duymuyor, ekonomiler ise çöküşün eşiğinde. Biz de düzeltebildiğimiz kadarını bazen saklana gizlene, bazen vura kıra düzeltiyoruz. 2000 yılında oyuna katılamayan özelliklerin de olduğu bir remake tadından yenmeyecektir.

Max Payne

max payne

Türü: Aksiyon, Noir Çıkış Tarihi: 25 Temmuz 2001 Yayıncı: Rockstar Games

Önceden kolluk kuvvetlerinde görevli olan bir karakteri oynadığımız bu oyunda, ailemizin öldürülmesi üstüne intikam yemini ediyor, şehrin suç örgütlerine aleyhinde tek başımıza çaresiz bir savaş başlatıyoruz. Punisher ’ın hikayesi gibi duran bu süreklilik sahiden Max Payne oyununa ait. Bullet Time gibi özellikleriyle aklımıza kazınan oyun da yenilenmeyi adalet ediyor. 

Star Wars: Kotor

KOTOR

Türü: RYO Çıkış Tarihi: 19 Kasım 2003 Yayıncı: LucasArts

Galaktik İmparatorluk ’tan 4000 yıl öncesinde geçen bu hikayede yüzlerce Jedi, Sith ’ler kadar katledilmiştir. Jedi düzeninin son umuduysa natürel ama biziz. Kuvvet ’te ustalaşmak ve Cumhuriyet ’i kurtarmak bize kalıyor. Tabii karanlık tarafa geçmediğimizi varsayarsak.

Mansiyon Ödülleri 

FIFA Street: FIFA 20 ’ye Volta modu gelmese kesinlikle anılmayı adalet eden bir oyundu. Warcraft III: Reign of Chaos: Haklı sebeplerden ötürü Reforged versiyonu değil sayıyoruz.  Legacy of Kain: Soul Reaver: Bir bilgisayar oyunu yok, konsol oyunu olduğundan nedeniyle listeye giremedi. 

Sizin de listede olmasını istediğiniz oyunlar var mı? Yorumlarda istediğiniz oyunları belirtebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir